Никой не очаква Бойко Борисов да уволни Иван Гешев. Това заяви пред "Фокус" политологът Даниел Смилов. Според него обаче премиерът все пак е можел да заеме политическа позиция, която да е в синхрон с исканията на протестиращите за оставка и на Гешев. Подобна позиция би поставила Борисов в по-добра позиция.

"Борисов можеше да направи няколко хода, които да го поставят в по-добра позиция. Разбира се, идеалният от негова гледна точка вариант би бил той да излезе с ясни и категорични отговори на въпросите на протестиращите, да речем по историята със 700-те милиона, които не са влезели в държавния бюджет от хазарта, записите и други скандали, които се натрупаха. Той избягва тази линия и не говори по същество за скандалните въпроси. Това отчасти отслабва позицията му.

Другото, което той можеше да направи, е да заеме позиция по отношение на исканията за оставка на главния прокурор. Там също има доста основателни въпроси от страна на протестиращите. Натрупаха се съмнения по отношение на дейността на главния прокурор", коментира Смилов.

И допълни:

"Не става дума за пряка намеса. Никой не очаква от Борисов да уволни Иван Гешев, а разбира се това е и невъзможно. В една конституционна система това не се случва. Това, за което аз говоря, е да заеме политическа позиция. В крайна сметка фигурата на главния прокурор е ключова в политическото разделение на властите. Главният прокурор води политика по отношение на престъпността, корупцията и е естествено другите центрове на власт да имат отношение по темата как той изпълнява своите задължения. Нещо повече – правителството чрез министъра на правосъдието може, ако реши, да инициира процедура във Висшия съдебен съвет, която може да доведе до санкции за главния прокурор. Така че разделението на властите не само, че не забранява на изпълнителната власт да има позиция по това как главният прокурор си изпълнява задълженията, но дори в някои ситуации има и лостове да задвижи определени процедури".

Смилов изтъква, че главният прокурор също трябва да има одобрението на обществото, за да бъде ефективен в своята дейност.

"Голяма част от хората не одобряват това, което той върши, защото все пак една е бройката на хората, които активно излизат да протестират, но съвсем различен е броят на хората, които подкрепят исканията на протеста. За главния прокурор е добре да прецени как би могъл да върши дейността си при такава ситуация, в която му липсва одобрение. Съвсем различен е въпросът за институционалните механизми. Говорим много за това, че Висшият съдебен съвет не изпълнява достатъчно стриктно и коректно контролните си функции върху главния прокурор. Това също би могло да се промени в по-позитивна посока. Протестите могат да бъдат използвани като повод за разбуждане на Висшия съдебен съвет и да използва инструментите, с които и сега разполага", каза още Смилов.

Според него в последните дни Борисов отново обмисля първончалното си решение, а именно - да подаде оставка.

"Сигналите, които прати, бяха в тази посока. След това говори със своите коалиционни партньори и явно се споразумяваха да направят опит да премахнат блокадите и да видят дали протестите ще утихнат. Премахнати бяха блокадите, но протестът не утихна, а някак се засили. Блокадите бяха възстановени. Според мен, в момента Борисов обмисля първоначалното си решение да подаде оставка. Остава да видим на какъв сценарий се е спрял: дали да направят опит в настоящия парламент да сформират ново правителство с друг премиер, но на практика със същото парламентарно мнозинство, или направо да се отиде на предсрочни избори. Може би второто е по-вероятно от първото, но все пак да видим. Има голяма степен на неяснота в ситуацията и е трудна да се правят прогнози", каза още Смилов.