Проектът на последното правителство на ГЕРБ за построяване с държавни пари на небостъргач с 90 000 кв. м. застроена площ с цел министерства и администрации да се преместят на едно място в "София тех парк", ще бъде прекратен. В момента се обмисля как да се минимализират щетите, защото пари вече са платени по любимата на предишната власт схема - с аванси. Става въпрос за проект за 190 млн. лв. И добре познати схеми.
Това стана ясно от първия отговор на въпрос от граждани, даден от служебния министър на икономиката Кирил Петков на живо чрез новата платформа "Властта говори! Открито“.
"Не мога да открия смислена причина защо този комплекс трябва да бъде издигнат. Да се похарчат 190 млн. лв. за небостъргач ми се струва безумна идея. Виждал съм такова нещо в Дубай. Ние обаче нямаме нефтени находища, за да се чудим къде да си вложим парите", заяви Петков.
Целият проект е изграден от предишната власт по добре познатата вече схема с инхаус възлагане - тоест със заобикаляне на Закона на обществените поръчки.
Най-непрозрачният холдинг в държавата - "Държавна консолидационна компания", през която по същия начин минаха и 500 млн. лв. за "спешен ремонт" на язовири, получава авансово 190 млн. лв. от правителството. На свой ред ДКК прехвърля държавната поръчка без търг на дъщерната си компания "Монтажи" ЕАД. Последната си намира - отново без обществена поръчка - частен изпълнител. Министър Петков не каза коя е фирмата.
Следва сключване на договор за проектиране, строителство и надзор, по който отново авансово е платена 50 % от стойността.
"И процесът е безумен, и идеята да го има този небостъргач. И законът е нарушен. Ще изпратим сигнала за този проект в прокуратурата. Бъдещето на този проект, надявам се, е той моментално да бъде прекратен", заяви Петков.
В момента Министерството на икономиката анализира подписаните договори, по които има авансови плащания - както разбрахме 50 % от стойността на договора, за да прецени как да се минимализират щетите за държавата, обясни още министърът.
"Бих затворил Държавната петролна компания"
Следващ въпрос към Кирил Петков бе посветен на измислената в мандата на ГЕРБ поредна държавна фирма - "Държавна петролна компания" (ДПК).
При създаването й обявената цел бе тя да поеме част от работата на държавния резерв по отношение на горивата и да осигури конкуренция за данъчни складове, при които монополист бе "Лукойл". И отделно тогавашният министър на икономиката Емил Караниколов говореше и за създаване на държавни бензиностранции, които да "конкурират" частните и да продават почти без надценка.
Какво министър Петков би направил с въпросната държавна "инвестиция"?
"Бих я затворил, плюс бих направил цялостна ревизия на дейността на държавния резерв", заяви той.
ДПК, която e c пpинципaл миниcтъpа нa иĸoнoмиĸaтa, беше създадена през миналата година. Според правилника за нейната дейност тя не е търговско дружество, не формира и не разпределя печалба.
Още по темата
- Посланици от ЕС попитали Борисов има ли вариант за правителство без Пеевски. Той си замълчал
- "Продължаваме промяната - Демократична България" ще сезира КС, иска цялостна проверка на резултатите от изборите
- "Пасквил" и "насилили са я да подпише" - ПП за "показанията" на Банкова
- АФП: Европейци на опашка в Албания за зъби, гърди или устни
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни