Ден след като си купи 9,2% дял в Twitter, Илон Мъск моментално отвори анкета за промени на сайта. И влезе в борда на директорите на компанията, макар че дялът му е уж "пасивни активи".
Оказа се, че на много хора им харесва и идеята, и анкетата - 4,5 млн. са дали глас досега, като 73% са "за".
"Той е както страстен вярващ така и интензивен критик на услугата, което е точно това, от което имаме нужда в Twitter и в борда, за да ни направи по-силни в дългосрочен план. Добре дошъл, Илон!", написа пък главният изпълнителен директор Параг Агравал.
Властта на Мъск е ограничена
В момента той държи един от най-големите пакети акции - Twitter няма акционер, който еднолично да притежава контролния пакет, и голяма част от компанията е разпръсната между банки и инвестиционни фондове.
Това означава, че със своите 9,2% Мъск не може да се разпорежда с компанията свободно. А наличието на множество силни акционери означава, че не може просто да залъже останалите в борда в някое крайно решение за платформата.
Може ли да си купи още акции? Да, но само до 14,9% от общите - поне докато е член на борда (до 2024 г.) и 90 дни след това.
Ами амбициите на Мъск за повече "свобода на словото"?
Мъск се определя като абсолютист по отношение на свободата на словото - така обясни решението си да не спре руските новинарски канали по интернет услугата Starlink (която обаче услужливо осигури на украинците в началото на войната).
Последните му изказвания преди покупката бяха размисли върху негова собствена социална мрежа, в която да има по-малко ограничения.
Самият Мъск е известен с някои злоупотреби на правото си на свободно изразяване. Залитал е по антиваксърството, наричал е гмуркач-спасител педофил, дори SEC (американската Комисията по ценните книжа и борсите) след други анкети затова дали да продава акции от Tesla.
Макар да има технически ограничения в пряката си власт над Twitter, Мъск има огромно влияние - благодарение на другите си мултимилиардни бизнеси и 80-те милиона свои последователи на платформата.
Много анализатори обаче се притесняват, че Мъск може да ограничи и без това не особено ефективните опити на Twitter да спре разпространяването на дезинформация.
Защо Twitter иска Мъск?
Акциите на компанията часове след новината ясно показват защо Twitter иска Мъск - в последно време каквото той пипне, става златно. Tesla е най-големият автопроизводител на света, SpaceX работи съвместно с НАСА, а другите му проекти като Starlink показват добри резултати още в тестовия си период.
27% ръст на акциите на Twitter не e за подценяване, но дали Мъск може ефективно да помага на поредна компания в дългото му портфолио?
Той винаги е създавал хаос на платформата - и с глуповати шеги, и с филантропия, и със странни изцепки. Възможно е бордът на директорите да счита, че ако печалбите на компанията са в негов интерес, този хаос може да бъде употребен в общ интерес на акционерите.
Twitter е в особена ситуация - първо социалната мрежа бе спасена от Тръмп, след като изгони вече бившия американски президент, пандемията от COVID-19 продължи да я поддържа. Тя обаче си отива и сега въпросът е какво ще осигурява растежа на все по-конкурентния пазар на социалните платформи.
Още по темата
- Атентаторът от Магдебург публикувал туит с гласа на Илон Мъск след атаката
- Планът на Тръмп за избягване на спирането на работата на правителството бе отхвърлен от Камарата на представителите
- Илон Мъск: Само „Алтернатива за Германия“ може да спаси Германия
- Не стои въпросът за контрол по границата с Гърция
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни