Върховният административен съд окончателно обяви за незаконен строежа край язовир "Искър" на фирмата "Био Майнинг". Върховните магистрасти оставят в сила заповедта на главния архитект на Столична община, според която огромното имение на бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка, трябва да бъде съборено.
ВАС приема, че "стоманобетонова монолитна сграда", намираща се в държавното ловно стопанство "Искър", е изградена без одобрени инвестиционни проекти и без издадено разрешение за строеж.
"Оспорената заповед съдържа всички законови реквизити. Волята на административния орган е ясно изразена – разпоредено е премахването на нов строеж, изпълнен през 2020 г. от „Био майнинг“ АД в имот, публична държавна собственост, без одобрени инвестиционни проекти и разрешение за строеж", посочва съдът.
Ето пълния текст на решението на ВАС:
ВАС: Строежът на „Био майнинг“ на язовир „Искър“ е незаконен и подлежи на събаряне
Върховният административен съд отмени решение на Административен съд София – град по административно дело № 7050/2021 г., в частта, в която е отменена заповед на главния архитект на Столична община по оспорване на „Био Майнинг, касаеща незаконна сграда на язовир „Искър“. Върховните магистрати приемат, че става дума за незаконна постройка без необходимите инвестиционни проекти и строителни книжа.
Предмет на съдебен контрол в първоинстанционното производство е заповед №РА-30-438/16.06.2021 г. на главния архитект на Столична община. С нея е разпоредено на „Био майнинг“ АД - София и на Югозападно държавно предприятие“ ДП - Териториално поделение Държавно ловно стопанство „Искър“ да премахнат незаконен строеж: "Стоманобетонова монолитна сграда", находяща се в поземлен имот (ПИ) с идентификатор 22472.7450.100 по КККР, с. Долни Пасарел, местност "Авала", яз. "Искър", ТП "Държавно ловно стопанство "Искър", район "Панчарево " - СО, изграден без одобрени инвестиционни проекти и без издадено разрешение за строеж.
Оспорената заповед съдържа всички законови реквизити. Волята на административния орган е ясно изразена – разпоредено е премахването на нов строеж, изпълнен през 2020 г. от „Био майнинг“ АД в имот, публична държавна собственост, без одобрени инвестиционни проекти и разрешение за строеж.
Сградата е индивидуализирана с местоположение, площ и параметри на отделните секции. Посочено е и правното основание за определянето на строежа като незаконен - чл. 225, ал. 2 т. 2 ЗУТ.
Върховните магистрати приемат, че в случая е установен нов строеж, за изграждането на който са необходими одобрени инвестиционни проекти и строително разрешение в съответствие с изискванията на чл. 142, ал. 1 и чл. 148, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ). Такива не са издавани, поради което правилно сградата е определена като незаконна на основание чл. 225, ал. 2, т. 2 от ЗУТ. С оглед времето на реализиране на строежа през 2020 г. той не попада в нито една от хипотезите за търпимост, предвидени в закона, поради което подлежи на премахване.
Тезата на дружеството пред първата инстанция е, че в изпълнение на сключен договор за съвместна дейност от 23.06.2016 г. се извършва текущ ремонт в условията на аварийност на съществуваща друга сграда от 1988 г. По делото обаче е установено, че сградата е с по-голяма квадратура и с различна етажност (в централната си част е двуетажна) спрямо тази, описана в Акта за публична държавна собственост. Същата е изпълнена с изцяло нови конструктивни елементи – носещи колони, нови стени и покривна конструкция, което оборва твърдението на дружеството, че се извършва ремонт на съществуващ обект. Дори да се приеме обратното, то изпълнените строителни работи не могат да бъдат квалифицирани като „текущ“ ремонт, а носят белезите на „основен“ ремонт (съгласно § 5, т. 42 ДР ЗУТ), който също представлява строеж и за него са необходими строителни книжа. Като такъв не попада в изключенията по чл. 151, ал.1 ЗУТ, поради което отново е незаконен.
Предвид изложеното настоящият състав приема, че с оспорената заповед законосъобразно е наредено на „Био майнинг“ АД да премахне установения незаконен строеж като негов извършител, в който смисъл са и собствените му твърдения. Поради това ВАС приема, че първоинстанционният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено в частта, в която е отменена заповедта на главния архитект на Столична община по отношение на „Био майнинг“ АД. Решението по административно дело №9631 от 2022 г. е окончателно.
В края на февруари ВАС прие за незаконна и друга постройка на язовир „Искър“ (тухлена сграда – склад) и остави в сила решението на Административен съд София – град, с което беше отхвърлена жалбата на „Био Майнинг“ срещу заповедта на главния архитект на Столична община за събаряне на склада.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни