С пълно единодушие и на заседание продължило едва няколко минути Пленумът на ВСС днес не съгласува проекта за държавен бюджет, внесен от служебното правителство. Макар да има повишние спрямо 2022 г., парите в него са занижени от това, което кадровиците искаха от изпълнителната власт, а приходите, които трябва сами да си съберат, напротив - са завишени.
Колко поискаха - колко им дават
Представляващият Боян Магдалинчев, който е и шеф на бюджетната комисия в най-висшия колективен орган на съдебната система, прочете днес, че на 24 април дошло писмото с разчетите от МФ с искане за съгласуване.
Прескача се прагът от 1 милиард лв. Предлага се системата да получи за разходи през 2023 г. 1 087 529 000 лв., като това обаче е с над 105 млн., лв. по-малко от парите, които ВСС поиска на свое заседание през септември м.г. - 1 192 646 000 лв.
Сащо така МФ настоява съдебната система да си събере малко повече от "вересиите": предвижда с 5 млн. лв. повече собствени приходи от съдебни такси - залага в проектобюджета 100 милиона, а Магдалинчев специално подчерта, че в последните години са били около 95 млн. лв. годишно (този проблем е стар като света, защото съдебната система пък обвинява НАП, която е към изпълнителната власт, че не й съдейства за събиране на съдебните такси и "дупката" там всяка година е от стотици милиони, б.а.).
И ако за 2022 г. разходната част е била в размер на 978 729 000 лв., все пак предлаганите от МФ пари са с над 108 млн. повече, отчете днес Магдалинчев.
Както обаче и Клуб Z писа, в разчета си, гласуван на 15 септември 2022 г., ВСС този път залагаше 20 % увеличение на всички заплати - а не 10%, както обичайно всяка година се пробва да получи от финансовото министерство.
Причина бе - инфлацията. При този разчет, логично, бюджетите за 2024 и 2025 г. щяха да растат още по-главоломно: за догодина вече над 1,258 милиарда лв., а за 2025 г. – над 1,352 млрд. лв.
Сега излиза, че МФ не одобрява това.
При така направените параметри от министерството дефакто одобряват 15% увеличение само на заплатите на младшите магистрати, и 10% на всички останали магистрати и съдебни служители.
Иначе ще има пари за доплащане на разликата за облекло, която ВСС - разбра се от думите на Магдаинчев - дължи на служителите, защото не я е изплатил.
Интересно е, че се одобряват 500-те хиляди долара, които ВСС допълнително отпусна на Националното следствие (разбирай - към бюджета на прокуратрата), за да разследва изключително сложно дело за организирана престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари, както и за абонамент за две платформи. Разбирай - делото NEXO. Днес Магдалинчев изчете набързо с делови тон това перо, като не спомна колко е сумата, която дават на Гешев и подчинените му.
Значително обаче са намалени капиталовите разходи спрямо заложените – намалението е с 46 900 000 лв, каза още представляващият.
Така вкратце Магдалинчев предложи на колегите си да приемат решение:
"Пленумът на ВСС не съгласува проекта на решение на МС за одобряване на проект за Закон за държавния бюджет за 2023 г. в частта относно бюджета на съдебната власт".
Нямаше нито една реплика. С 19:0 кадровиците се обединиха около решението и закриха заседанието.
Ето и официалното съобщение, което разпространиха от пресцентъра:
Пленумът на Висшия съдебен съвет не съгласува Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на законопроект за държавния бюджет на Република България за 2023 г., в частта относно бюджета на съдебната власт.
Пленумът на ВСС се мотивира, че поддържа своето решение по протокол № 27/15.09.2022 г., с което е утвърдил параметрите по проекта на бюджет на съдебната власт за 2023 г. и актуализираните бюджетни прогнози за 2024 г. и 2025 г.
Решението на ПВСС е във връзка с получено на 24.04.2023 г. във ВСС писмо от Министерството на финансите за съгласуване на Проекта на РМС за одобряване на законопроект за държавния бюджет на Република България за 2023 г.
Становището на МС по чл. 2 от законопроекта в частта на разходите за съдебната власт е в размер на 1 087 529,4 хил. лв. То е със 105 117,5 хил. лв. по-малко от предложения от ВСС проект в размер на 1 192 646,9 хил. лв.
В частта на приходите разликата е с 5000 хил. лв., като МС предвижда по чл. 2 увеличение на приходите от съдебни такси с тази сума и общият размер на приходите да се промени от 95 000 хил. лв. на 100 000 хил. лв.
При предложените от МС параметри за бюджета на съдебната власт ще могат да бъдат увеличени възнагражденията на младшите магистрати от 01.01.2023 г. с 15,6%, в съответствие с разпоредбата на чл. 218, ал. 2 от ЗСВ; да се увеличат възнагражденията на магистратите и съдебните служители с 10% от 01.04.2023 г., както и да се направи доплащане на разликата в изплатените средства за облекло на съдебните служители. Осигурени са средства по бюджета на ПРБ за назначаване на експертизи по възложено на Националната следствена слуба досъдебно производство, свързано с разследване на престъпления по чл. 253, ал. 255 от Наказателния кодекс и чл. 321, ал. 6 от НК, както и за годишен абонамент към международни платформи. Съгласно ЗСВ е обезпечено изпълнението на мярка „Укрепване на ролята на Инспектората към ВСС за превенция и противодействие на корупцията в съдебната система (Q4/2022) от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
В непълен размер, на 72 % са осигурени средства по чл. 233, ал. 6 от ЗСВ и значително – с 46 963,7 хил. лв., е намален размерът на капиталовите разходи спрямо заложените от ПВСС.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни