Малко по малко през последната година компаниите примамват служителите си в офисите след края на локдауните през пандемията и правилата за социално дистанциране.
Тези примамки започнаха обаче да се усещат повече като натиск, особено в големите технологични фирми, където от края на ограниченията, наложени заради пандемията, бяха обявени няколко кръга на съкращения на работни места, пише ДПА.
По-рано този месец главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси предупреди служителите си, че "вероятно няма да стане", ако откажат да работят в офиса поне три дни седмично.
Google, Meta и X по-рано вече казаха на служителите си да отвикват от работата от вкъщи и да се насочат към нещо по-близо до дейността от преди пандемията.
Дори Zoom задължава работниците да се върнат в офиса
Служителите, които се чувстват добре, работейки от вкъщи по-голямата част от седмицата, обаче имат някои оръжия на свое разположение, за да отвърнат на натиска на шефовете си.
Според резултатите от проучване, публикувано от Сборника на Националната академия на науките (PNAS) на САЩ "дистанционно работещите "произвеждат" по-малко от половината емисии на парникови газове от работещите в офиси".
Това се дължи на "фактори като пътуването от предградията до центровете на градовете и битовото използване на енергия", които се повлияват от това колко хора пътуват до и от работа и колко често.
Служители, които работят "напълно дистанционно" могат да допринесат за намаляване с 54 процента на парниковите емисии на човек, най-вече заради по-малкото енергия, използвана за офисите", посочват експертите, начело с инженера от университета "Корнел" Янцю Тао.
Докато обаче два до четири дни дистанционна работа могат да доведат до спад на емисиите с "до 29 процента", ограничаването на дистанционната работа до само един ден седмично може да понижи емисиите едва с 2 процента, според екипа, част от който е и Лунци Ян от "Майкрософт" (Microsoft).
"Един ден работа от вкъщи не е от полза заради компенсиращи фактори", отбелязват експертите.
Още по темата
- Само за 5 години: Yettel подобрява близо 5 пъти енергийната ефективност на мрежата си
- Гутериш призова за облагане на въздушния и морския транспорт с данъци
- Икономическата стагнация в Европа доведе до рязко намаляване на вредните емисии
- „Путин да внимава дали да пътува до държави членки на Международния наказателен съд“
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни