Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен осигурила заплащане в размер на 149 963,66 евро на германски специалист по средновековна история, когото наела за съветник по селскостопанската политика, съобщи „Политико“.
Така възнаграждението на проф. Петер Щрошнайдер се оказало с 64 на сто по-високо от максималната сума, предвидена за съветници. То било за 154 отработени дни, предвидени в бюджета на Комисията.
Срещу 973,79 евро на ден ученият водил т.нар. стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. Инициативата бе обявена в годишната реч „За състоянието на Съюза“ на Фон дер Лайен, произнесена през септември 2023 г. Докато предвиденият от ЕК таван за такъв пост е 594,22 евро дневно.
Петер Щрошнайдер вземал на ден колкото генерален директор в ЕК, показват ведомостите на институцията, цитирани от „Политико“. Оказва се обаче, че това не е нарушение на правилата. Тези правила допускат изключения от общите насоки.
Същевременно ЕК често привлича съветници без никакво заплащане. Такъв е случаят с бившия директор на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, който съвсем наскоро представи в Брюксел доклада си за конкурентоспособността на ЕС. Той бе поръчан от Комисията.
Фон дер Лайен се свързала с Петер Щрошнайдер на 5 март т.г., отговори на журналистически въпрос говорителят на ЕК Балаж Уйвари. „Политико“ припомня, че по това време фермерите от цяла Европа протестираха срещу насочените към климатичната неутралност регламенти в Общността.
Германският специалист по Средновековието, бил нает „да води диалога, допринесъл за засилване на разбирането за настоящите и очакваните предизвикателства пред хранителната промишлености земеделието в ЕС", заявява пред изданието Балаж Уйвари. По думите му Щрошнайдер трябвало „да изработи нов подход, основан на консенсуса, за намиране на решения, включващи фермерите и други ключови заинтересовани страни от цялата земеделско-хранителна верига в Съюза“.
В отговор на въпроса дали Щрошнайдер е написал сам доклада говорителят казва, че той „успял да предложи езика“ за него и че бил подпомогнат от „ограничен брой служители“.
От ЕК отговорили на запитване на изданието, че в случая не става дума за академичните познания на германския учен, а за „неговата личност и способността му да бъде доверен арбитър в сложни процеси на преговори“.
От всеки еврокомисар зависи да открие лице, което да наеме като специален съветник, казва друг говорител на Комисията – Вероника Фавали. След това Колегиумът на комисарите разписва предложение от своя член, отговарящ да администрацията – австриеца Йоханес Хан.
От „Политико“ потърсили за коментар самия Петер Щрошнайдер. Намесил се обаче говорителят на ЕК Улоф Гил и и заявил, че самата Комисия движи комуникациите на учения, свързани с неговата работа като съветник.
Отделни комисари или цели европейски институции могат да назначават специални съветници за ограничен период от време, при това невинаги срещу заплащане. Настоящата Комисия е наела близо 100 такива съветници от встъпването си в длъжност през ноември 2019 г. Шестима били наети от върховния представител за външната политика Жозеп Борел, трима за комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер и петима от самата Урсула фон дер Лайен.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни