Може ли нещо да спре Борислав Сарафов да стане главен прокурор в поредното "състезание с един кон"?
Въпросът е актуален от вчера, когато в последния възможен момент трима от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложиха изпълняващия функциите обвинител номер едно за единствена номинация за титуляр. Гласуването трябва да се проведе на 16 януари.
Номинацията обаче предизвика вълна от гневни реакции. А днес експерти коментират дори възможностите някой (или нещо) да застане на пътя на Сарафов към най-важния в българските условия пост в държавата, със 7-годишен мандат. Какви са те? Най-общо: на пътя му са Конституционният съд, Народното събрание, нов ВСС, този ВСС, президентът.
Народно събрание
Ако се стигне до датата 16 януари, вече няма какво да спъне кандидатурата. Това мнение изрази пред Нова тв тази сутрин адвокат Велислав Величков от "Правосъдие за всеки".
Той обаче напомни, че Народното събрание може да я спре с промени в Закона за съдебната власт или с нарочно решение - до избиране на нов персонален състав на ВСС.
По повод изразеното от него мнение - за промени в Закона за съдебната власт, всъщност Народното събрание има този навик. В зората на демокрацията на няколко пъти чрез разнообразни "финтове" то е прекратявало мандата на действащ състав на ВСС предсрочно - въпреки, че той е фиксиран в основния закон. Това ставаше чрез промени в ЗСВ. И КС после се е съгласявал с това.
В случая обаче Величков визира предложените от ПП-ДБ изменения в Закона за съдебната власт, които на практика забраняват на съдебни кадровици с изтекли мандати да отварят процедури за "тримата големи". Този проект стои "на трупчета". Председателката на правната комисия в парламента Анна Александрова така и не го придвижваше. Оправданието: чака се становище на Министерство на правосъдието.
Такова все пак дойде, като в него МП се позовава на стари решения на КС, за да заяви, че няма такова нещо като изтекъл мандат и този ВСС, който заседава далеч отвъд мандата си, има всички права. Проектът така и не бе придвижен поне на първо четене, а парламентът се разпусна в предизборна ваканция.
Конституционен съд
Друга, съвсем отделна страна на въпроса е анонсираното вчера сезиране от страна на ПП-ДБ, ДПС-Доган и други партии на Конституционния съд. Според АПК при текуща процедура, каквато по същество е изборът на ръководител, образува ли се тъкувателно дело в КС, тя автоматино се спира - този ВСС многократно е цитирал именно това положение, за да "замрази" дадени процедури. Когато има желание.
Конкретно ПП-ДБ и др. искат тълкувателно решение от КС - може ли този ВСС да избира т.нар. трима големи - председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд и главния прокурор. Ако КС допусне искането, ще трябва да разясни текста от преходните и заключителни разпоредби на Конституцията, който сам не отмени с решението си от юли, с което "събори" иначе цялата съдебна реформа. Става въпрос за параграф 23, който указва, че до избирането на прокурорски и съдебен съвет (които паднаха с останалата част на решението на КС) изпълняват функциите на ВСС, но без да имат право да избират и освобождават от длъжност председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор.
Висш съдебен съвет
Друг тв гост тази сутрин - Орлин Колев, доктор по конституционно право, също изрази пред бТВ становище, че единственият орган, който може да спре процедурата за избор на нов главен прокурор, е ВСС.
Той видя опция, че ако членовете на ВСС бъдат сменени, вероятно процедурата ще трябва да започне наново. Това обаче минава отново през парламента, който заради политическата криза не може да излъчи своята квота в Съвета, за която се изисква квалифицирано мнозинство от 160 гласа. На практика, НС е виновно за това, че сегашният ВСС работи години извън мандата си.
Президентът
Президентът също може да се окаже препятствие, но само замалко и по-скоро като политически знак. Румен Радев вече веднъж отказа да издаде указ - за избора на Иван Гешев през 2019 г.
"Ако се стигне дотам, имаме такъв прецедент и вече зависи от държавния глава. Но така или иначе дори да го направи - спомняме си, че при предишната процедура Иван Гешев беше преизбран от ВСС, при което след като бъде преизбран отново кандидатът, дори и веднъж да е отказал президентът да го назначи - е длъжен по конституция да го направи. Т.е. ще трябва да издаде указ", припомни Колев.
Клуб Z обаче напомня, че макар да няма право да отхвърли втори път предложението на ВСС за главен прокурор или за който и да е от "тримата големи", президентът няма срок, в който да издаде указа. При това - вече е използвано. През 1998 г. ВСС избира за главен прокурор Бойко Рашков. Но президентът тогава Петър Стоянов не издава указ за него. Вместо това Стоянов "търпеливо изчаква промени в Закона за съдебната власт" (по думите на самия Рашков), така биват избрани нови членове на ВСС. Които вече издигат на поста Никола Филчев.
Системата. Малко вероятно
Тази сутрин пред бТВ може би най-изявената от "опозицията" в Съвета - Атанаска Дишева изрази мнение, че "моделът на Сарафов вече прилича на този на предшественика му". Дишева коментира факта, че само трима от деветимата прокурори в момента във ВСС са номинирали Сарафов. Тя обаче не смята, че в колегията може да има разцепление, което може да провали избора (за него са нужни 13 гласа).
Напомни как "същите хора в прокурорската колегия, които за много кратък период от време промениха отношението си към Иван Гешев и от най-добрия главен прокурор в техни изказвания той се превърна в човек, който не може да продължи да изпълнява длъжността на обвинител номер едно“.
Фактите са точно такива: на два пъти първо 6-има, а после 4-ма членове от Прокурорската колегия инициираха безпрецедентната процедура по импийчмънт на главен прокурор. 3 години по-рано същите участваха в единодушното гласуване за избора на Гешев.
Не желая, не желая
"Персоналният състав на ВСС е същият като при Гешев, има козметични промени, намалял е с петима души", добави Дишева (всъщност петима ще са, след като отстъпи и Георги Чолаков, което към датата на избора на главен прокурор би трябвало вече да се е случило - бел. ред.)
"Прилича на това, което вече сме гледали, в което сме участвали. Един човек да се обърне на 180°. Със сигурност при едно от изказванията или в една от хипотезите не е искрен и не знам в коя - дали тази, когато е казал "няма да се кандидатирам при никакви обстоятелства, няма да участвам в процедурата“, или съгласието за участие", обяви още съдийката от ВСС.
Какво визира с последното? Следните публични заявки на Борислав Сарафов:
18.05.2023, интервю за "Дневник"
"Не съм и не желая да бъда кандидат нито за главен прокурор, нито да изпълнявам тази длъжност."
28.05.2023, "120 минути", бТВ:
"По никакъв начин не желая да ставам главен прокурор, няма да бъда кандидат за главен прокурор, няма да желая и да изпълнявам тази длъжност. По никакъв начин. Заявявам го най-отговорно."
(Преди да го назначат и Гешев се заричаше, че не може да каже "не" единствено на жена си и че 99,99% нямало да става главен прокурор - б.р.).
По повод тези думи на Сарафов и адв. Величков постави под въпрос моралния интегритет на единствената номинация за главен прокурор - т.е., че е излъгал.
Още по темата
- Президентът пак сезира КС за правомощията си да избира служебен кабинет
- Румен Радев за ракетите на САЩ срещу Русия: Опасна игра! Връщането на Тръмп дава надежда
- ИТН, БСП и "Възраждане" сезират КС за правото на президента да реди кабинет
- Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да изчезне от само себе си
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни