Група европейски депутати настоява Европейската комисия да разследва дали собственикът на социалната мрежа X („Екс“) Илон Мъск не засилва разпространението на собствените си коментари по начин, който нарушава правото на Европейския съюз, предаде ДПА.
Запитването се основава на проучване на Куинсландския университет в Австралия, което изследва разпространението на коментарите на Мъск през последните месеци.
Мъск, който също така притежава „Тесла“ и „СпейсЕкс“, а също така е влиятелен сподвижник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, беше наскоро номиниран да води новото Министерство за правителствена ефективност.
Запитването на Европейския парламент е подписано от 42 депутати от различни фракции. То предполага, че алгоритмите в последно време са се изместили в полза на собствените коментари на Мъск. Това включва и процесите, определящи къде и как се появяват те на платформата. Изследователите докладват, че откакто Мъск обяви подкрепата си за Тръмп през юли, броят на прегледите на неговите коментари е скочил рязко.
Въпреки че коментарите на други влиятелни политици също да бяха често преглеждани по време на предизборната кампания в САЩ, тези на Мъск бележат забележително по-висок ръст.
Резултатите предполагат, че специфични предимства на видимостта може да са били селективно приложени на платформата, според авторите на изследването, което все още не е прегледано по независим път.
Евродепутатите се опасяват от въздействия върху обществената сигурност.
„Увеличаването на гледанията се отнася и до публикациите в „Екс“ на Мъск по теми, свързани с ЕС и със страните членки, благоприятна за Кремъл пропаганда за войната в Украйна и антисемитски теории на конспирацията“, посочват евродепутатите в своето писмено запитване до Европейската комисия.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни