Социологът Първан Симеонов, който преди дни обяви, че напуска "Галъп интершешънъл", регистрира нова социологическа агенция.
Самият Симеонов още при напускането си даде да се разбере, че подготвя нов проект. Преди няколко месеца "Галъп" смени собствениците си Кънчо Стойчев и Андрей Райчев с Борислав Цеков, Петър Кичашки и кръга около тях. Симеонов от изпълнителен директор беше понижен до ръководител на социологическото звено на агенцията, която трябвало да се превърне в "консервативен тинк-танк".
За регистрацията в Търговския регистър съобщава "Дневник". Новото еднолично дружество с ограничена отговорност ще се казва "МЯРА". Предметът на дейност недвусмислено показва, че ще се занимава със социология - "извършване в страната и чужбина по своя инициатива и по поръчка на трети лица на социални, политически и икономически проучвания (...), интерпретация на резултатите от такива проучвания, анализи, прогнози" и др.
През август бе обявено, че "Галъп интернешънъл Болкан" е продадена от Андрей Райчев и Кънчо Стойчев на бившия съветник на Румен Радев и бивш депутат от НДСВ Борислав Цеков и негови приближени. Собственици на купувача „Пакстън Рисърч“ са консервативният тинк-танк Изследователски център за нова Европа, ръководен от Борислав Цеков и сдружение „Републикански център“ с шеф Петър Кичашки, пишеше в прессъобщението. В Съвета на директорите на „Пакстън Рисърч“ участват самият Цеков, който е бил и кандидат-депутат на БСП, адвокатът Андриан Боянов и бившата председателка на ЦИК между 2014 г. и 2019 г. Ивилина Алексиева-Робинсън.
Самият Симеонов обави, че напуска на 27 ноември. От "Галъп" пък разпратиха официално съобщение за "дрийм тийм от авторитетни анализатори". Директор „Политически анализи и прогнози“ в „Галъп“ става проф. д-р Росен Стоянов, а директор „Електорални анализи и прогнози“ – проф. д-р Михаил Константинов. Наред с това, традиционните месечни анализи на обществено-политическата ситуация, които прави „Галъп интернешънъл болкан“, се трансформират в „Месечен анализ на политическата и законодателна среда", който ще бъде изготвян от експертна група, в която влизат Огнян Минчев (международни анализи) и Владимир Чуков (международни анализи), Татяна Буруджиева (вътрешно-политически анализи) и Борислав Цеков (правни анализи).
Ужилването
Цеков, Кичашки и Алексиева са герои на разследване на Клуб Z отпреди близо 10 години.
През 2015 г. на референдума за промени в изборната система, иницииран от Слави Трифонов, законът допускаше инициативни комитети да получават по 40 000 лв. за отразяване на позициите им. Тогава комитети, свързани с Цеков и Кичашки, пренасочиха своите пакети на стойност 140 000 лв. към сайта "Хаштаг-БГ". Негов собственик беше съпругата на Кичашки Милена Евгениева, която бе и съдружничка с Цеков в "е-Март Ауторити". Пакетите (и днес се дават такива) пък са управлявани от Централната избирателна комисия и би следвало и да са контролирани от нея. По това време Алексиева, вече с тире Робинсън, беше председаел на ЦИК, както и бивш партньор на Цеков в Институт за модерна политика.
Отделно, през 2016 г. журналистките на бТВ Канна Рачева и Мария Цънцарова, установиха, че са се "подписали" в списъци в подкрепа на националния референдум тогава - в полза на "Движение "Модерна България" с учредител Кичашки. Той бе глобен от Комисията за защита на личните данни впоследствие.
По-късно президентът Румен Радев реши да го назначи в Комисията за защита от дискриминацията, което предизвика множество реакции против.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни