Израел и "Хамас" договориха сделка за прекратяване на огъня. Палестинската групировка в Газа официално потвърди, че е предала на посредниците положителен отговор на предложеното споразумение. Израелското правителство официално ще го разгледа в четвъртък, като се очаква мнозинството от министрите да го подкрепят.

Израелски медии съобщиха, че на първия етап от сделката ще бъдат освободени 33-ма заложници, докато две палестински лица, близки до "Хамас", заявиха, че в замяна Тел Авив ще пусне около 1000 палестински затворници.

Сред основните спорни моменти в преговорите бяха разногласията относно трайността на прекратяването на огъня и мащаба на хуманитарната помощ за палестинската територия. Други спорни въпроси включват завръщането на разселените жители на Газа по домовете им, изтеглянето на израелските войски от палестинската територия и повторното отваряне на граничните пунктове.

Нетаняху категорично отхвърля пълното изтегляне на израелските войски от анклава и се противопоставя на идеята за пълно палестинско управление на територията.

Тръмп: Имаме споразумение, заложниците ще бъдат скоро освободени

Официално САЩ не са коментирали пробива в преговорите. Новоизбраният президент Доналд Тръмп обаче побърза да съобщи, че е постигнато споразумение.

"Имаме споразумение за заложниците в Близкия изток, те ще бъдат освободени скоро", обеща републиканецът.

Бъдещият специален пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф участваше заедно с представители на правителството на настоящия президент на САЩ Джо Байдън в преговорите, водени под егидата на Катар и Египет с цел спиране на огъня в ивицата Газа.

ЕС: Това носи надежда

„Горещо приветствам споразумението. Заложниците ще се съберат отново със своите любими хора, а хуманитарната помощ ще може да достигне до цивилните в Газа. Това носи надежда за целия регион, където хората понасят огромни страдания прекалено дълго време“, коментира в Х председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Тя е категорична, че и двете страни трябва да спазват споразумението като стъпало към дълготрайна стабилност  в региона и дипломатическо решение на конфликта.