Започваме 2025 г. на чисто, освободени от излишни вещи и емоции, с помощта на полезното издание „Минимализъм“ от писателката, поетеса и създателка на най-популярния бранд за абонаментни кутии у нас Charly Wilde – Ралица Генчева. 

Само месеци след като изненада почитателите си с първия си роман „Обрат в сюжета“, авторката, която практикува минимализма като начин на живот, създава обстоен и задълбочен наръчник, сред чиито страници „щастие“ не е синоним на „повече“. 

Знаете ли, че човек прекарва средно 153 дни от живота си в търсене на изгубени вещи и цели 8 години в пазаруване?

В свят, който всеки ден ни убеждава, че колкото повече притежаваме, толкова по-успешни ще се чувстваме, Ралица Генчева поема в обратната посока и доказва, че прекалено многото притежания могат да бъдат както следствие, така и причина за тревожност, депресия, неудовлетвореност и претоварване. 

Опирайки се на най-новите проучвания в сферата на минимализма, писателката разглежда понятието във всичките му значения – от „Минимализъм“ в гардероба и дома ни до осъзнатост на пазаруване и разчистване на дигиталното и менталното ни пространство, както и токсичните връзки с хората около нас. 

Изданието комбинира допълнени части от първата книга на Ралица Генчева „Кой те излъга какво е щастие“ с нови проучвания на авторката, която разказва за своя собствен опит с бърнаута и депресията. Практикувайки „Минимализъм“ във всички аспекти от ежедневието си, тя намира своя изход от омагьосания кръг на работохолизма, и приканва читателите да опитат сами. 

„Минимализъм“ не е книга, която открива магическата формула на щастието. Това е книга, която на първо място ни подтиква към действие и желание да разпознаем проблемите си, а след това и да се преборим с тях. 

На какво може да се дължи привързаността ни към вещите? Защо е толкова трудно да изхвърлим миналото – що се отнася и до притежания, и до вече неработещи взаимоотношения? Какви са ползите от минимализма за психичното ни здраве? 

Давайки полезни указания за първи стъпки в мисията „Минимализъм“, Ралица Генчева доказва, че този начин на живот може да ни спести както пари, така и време, което да използваме за своите любими хора и хобита. 

Защото ненужните неща около нас пречат на мозъка ни да се съсредоточи върху важните. На сърцето – също. А щастието обича свободата. 

* * *

Из „Минимализъм. Освободи място за щастие“ от Ралица Генчева

ВЪВЕДЕНИЕ

Всяко тяло запазва състояние на покой дотогава, докато външна сила не го изведе от това състояние. Това гласи част от първия закон на Нютон в класическата механика. По същия начин може да се опише и щастието в нашия живот: ние сме в състояние на щастие, докато външна сила не ни изведе от това състояние. 

Понякога обаче външните сили, които действат на нашето щастие, са толкова много, че ги бъркаме с естественото си състояние. 

Тази книга няма да ви каже от какво имате нужда в живота си, за да сте щастливи. Има прекалено много други книги, които учат, че трябва да постигнете поредното и поредното нещо, за да се почувствате по-добре. Книги, които директно съветват как можете да реализирате професионалните си цели, да свалите излишните килограми, да усвоите множество полезни навици, да станете богати и тогава да намерите щастието си. 

Не. Тази книга ще ви каже от какво нямате нужда в живота си, за да бъдете щастливи.

 Тя няма да ви учи как да откриете себе си, защото нямате нужда. „Себе си“ не е изгубено, то просто е скрито. 

Вашата истинска, щастлива същност е затрупана с вещите, които сте събирали с надеждата да ви донесат радост, затрупана е с всички обиди, разочарования и грешки, които не сте пуснали да си тръгнат. Затрупана е с копнежите по високите заплати, за които сте мечтали, но не са ви направили щастливи; по по-високите позиции, които са ви донесли престиж, но не и удовлетворение; по множеството познати, с които се виждате, но не успяват да запълнят празнотата, която усещате. Връзката, в която не сте щастливи. Работата, която вършите, за да се издържате, но всъщност не е най-голямата ви страст. И още, и още. 

Вие затрупвате вашето естествено състояние на щастие, вашата душа. 

И не сте виновни, че правите това. Защото всички около вас ви учат, че за да сте щастливи, трябва да добавяте. Че щастието означава повече пари, по-голяма къща, по-хубава кола, повече професионални успехи, повече вещи. Не сте виновни, защото през годините така са ви учили. Убеждавали са ви, че „щастие“ е синоним на „повече“, и то все от грешните неща. 

Проблемът с добавянето е само един – то не успява да ви направи щастливи. Действа за кратко – когато започнете да се реализирате професионално, да се издържате сами, да получавате признания, да можете да си позволите по-скъпи вещи. Да, тогава вие се чувствате по-добре. Но това усещане не продължава вечно. Минава някакъв период от време и започвате да усещате най-голямата болест на съвременната епоха – неудовлетворението. Чувствате се излъгани. Нали трябваше всички тези неща да ви правят щастливи, а те не успяват. Стресирате се, а би трябвало животът ви да е най-спокоен – та вие сте постигнали всичко, към което сте се стремили.

 Ако се дистанцирате от времето и пространството и погледнете отстрани, ще видите, че вашето неудовлетворение е измеримо. 

Знаете ли, че едно 10-годишно дете има средно 238 играчки, а играе само с 12? 

Знаете ли, че 93% от тийнейджърките в Америка споделят, че любимото им занимание е шопингът? 

Знаете ли, че прекарвате 153 дни от живота си в това да търсите изгубените си вещи – телефона, ключовете, ластика за коса, документите? Всеки ден губим средно 9 предмета, а за целия си живот – 198 743. 

Това са 153 дни, които можете да прекарате с любимия човек, със семейството и приятелите си, в пътешествия и хобита. 

Знаете ли, че една жена прекарва средно около 8 години от живота си в пазаруване? 

8 години, които тя в крайна сметка нито помни, нито някога ще си върне. 

Ако добавянето на предмети носеше удовлетворението, към което се стремите, то всички жени щяха да кипят от щастие, но за съжаление, това не е точно така. 

Щом добавянето не работи, не ви прави щастливи, дали не трябва да опитате обратното? 

Нека пробваме следното: 

Извадете всичко, с което сте затрупали вашето вродено щастие, енергията и желанието за живот, с които сте се появили на този свят. 

Започнете да живеете с вещите, които обичате, и се освободете от останалите. 

Намерете смелостта да спрете да прекарвате времето си с хората, които злоупотребяват с вас. 

Извадете грешките и обидите, които не сте простили. Извадете връзките, в които не сте щастливи. 

Извадете работата, която ненавиждате. 

Мога да ви гарантирам, че пътят към щастието е изваждането на всичко излишно от вашето ежедневие. Но предлагам да се уверите сами.

 Ще ви разкажа как се превърнах от изтощен до краен предел работохолик, който претърпя тежък бърнаут, в щастлив човек, който замени стария си живот с нов, изпълнен с пространство, хармония, любов, идеи, радост и мечти. 

Ще ви покажа как вие може да започнете нов живот стъпка по стъпка. Това не е книга, върху която да размишлявате, а книга, по която да действате. Четете и опитвайте. Дори да не пробвате всичко, направете поне една промяна в живота си и вижте дали тя ще ви направи по-щастливи. 

Няма да ви казвам как да постигнете мечтите си, как да намерите призванието си, как да започнете успешна връзка или да откриете работата, за която мечтаете. Ще се убедите сами, че всичко това е следствие на ежедневие, лишено от излишни вещи, хора и отговорности.

 Когато няма какво да ви разсейва, вие се фокусирате.

Когато нямате препятствия пред себе си, остава само пътят. 

Когато се освободите от страха, идва ред на действието. 

Щастието изисква смелост. А смелостта да си щастлив си струва. 

С тази книга искам да ви кажа много неща, но най-важното е: 

За да сте щастливи, не ви е нужно нищо извън вас!