Тройната коалиция ГЕРБ-БСП-ИТН се събира за първи път утре - за да разпредели постовете в средния ешелон. В т.нар. Съвет за съвместно управление (ССУ) ще участват и двама представители на ДПС-Доган, като очакването на партията е коалицията да вземе решение за отстраняване на областните управители и заместник областните управители, назначени при служебния кабинет "Главчев", за които има обосновани съмнения, че служат на Делян Пеевски.

Такава заявка даде в ефира на Нова тв депутатът от ДПС-ДПС (каквото е името на парламентарната група на крилото на Доган) Рамадан Аталай. Аталай не отхвърли и възможността партията му да получи зам.-министри в новото управление.

"Водеща ще е експертността, особено по министерствата, където има министър от една политическа сила, зам.- министрите ще са от други партии, за да има контрол и стабилност", съобщи вчера депутатката от ГЕРБ Рая Назарян в интервю за БНР.

Каква обаче ще е ролята на ДПС-Доган? 

Аталай бе попитан първо каква ще е позицията на партията му по спорното предложение бившият главен секретар на МВР от 2020 г., когато полицаи биха и се гавреха с протестиращи срещу правителството "Борисов" - Ивайло Иванов, да оглави политическия кабинет на новия министър Даниел Митов. Отговорът бе, че очакват от Митов да обясни това свое предложение. Но от думите на депутата на Доган се разбра, че едва ли ще възразят, нямало да е коалиционно културно да се противят още на първото назначение.

"Аз го познавам г-н Иванов. Онези грешки, които се случиха 2020 г. останаха неразкрити, не се установи неговото влияние, неговите действия. Ако има капка съмнения, че то (назначението) ще пречи на демократичните принципи, ще изкажем мнение", каза все пак Аталай. 

По отношение на областните управители:

"Аз смятам, че коалиционните ни партньори ще бъдат така добри и ще ни предложат тези областни, които са назначени от Делян Пеевски, да бъдат освободени."

Аталай даде като пример Хасково, Търговище, Пловдив, но всъщност са много повече.

Както Клуб Z многократно писа, служебният премиер и кадър на ГЕРБ Димитър Главчев направи поголовни назначения в областните управи в последните дни на първия си мандат. Масово бяха назначени хора от ДПС, а обяснението му бе, че така трябва - заради добрия изборен резултат на партията. Никъде в нормативните актове обаче няма такова изискване. Назначенията се правеха в навечерието на войната между двете ДПС фракции, като впечатление направи, че Главчев поставя в областните управи само хора, считани за близки до Пеевски. Стигна се и до абсурди - да назначава областни и после да ги маха - след като са декларирали вярност на Доган. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов го подкрепи в начинанието.

При втория си мандат Главчев отказа да прави смени, оставяйки така хората на Пеевски.

От думите на Аталай днес се разбра, че ДПС-Доган не държи всички тези кадри в областните управи да бъдат заменени с такива на крилото около почетния председател, стига да не са на Пеевски. Но:

"Нямаме претенции за броя на областните. Разбира се, ако коалиционните партньори ни дадат всичките, имаме кадри."

Претенции ДПС-Доган нямало и за зам.-министерските постове.

"Ако ви кажа, че имаме претенции за определени министерства, след малко ще чуете по медиите на Пеевски как изнудваме и по какъв начин искаме да изземем властта, да преядем с власт. Пак ви казвам: това е коалиционо споразумение, не е наше решение, а е решение на коалицията. Ние можем да работим във всички министерства, имаме кадри за всички министерства. Нямаме претенции за нито едно министерство, но без нас няма как да се управлява", посочи Аталай.

Бе попитан конкретно ще искат ли заместници в министерството на земеделието, оглавявано от сочения за човек на лидера на Новото начало Георги Тахов.

"Ами ако ни дадат, няма да откажем", отвърна Аталай.

Иначе, представителят на ДПС-Доган не видя проблем с липсата на всички конкретни мерки, свързани с ограничаване на влиянието на Пеевски в управленското споразумение, които бяха разписани докато "Демократична България" бе на масата за преговорите за правителство, но изпаднаха при тройната коалиция. Крилото на почетния председател, което осигурява мнозинството на управляващите, било достатъчен гарант за това. Трябвало да има коалиционна култура.