Европейската комисия приключи разследването си срещу платформата Х, някогашна Twitter, и може да ѝ наложи глоба. Това съобщава днес германският вестник „Ханделсблат“.
Това е първото завършено разследване на Европейската комисия срещу социална медийна платформа.
Комисията е напът да наложи глоба в размер на милиони евро срещу мрежата X на американския милиардер Илон Мъск, разкрили пред „Ханделсблат“ трима висши служители на ЕС.
От декември 2023 г. текат няколко разследвания срещу платформата по Закона за цифровите услуги (DSA). Този закон подлага интернет компаниите на строги регулации. Обвиненията срещу X са, затова че компанията не спазва правилата за прозрачност на рекламата, не предоставя достатъчен достъп до данни за изследователите и подвежда потребителите чрез предоставянето на „сини отметки“.
Ако бъде наложена глобата, X ще трябва да плати до 6% от глобалния си годишен оборот. Тоест това може да означава глоба в размер на стотици милиони евро.
Според правилата на DSA, X като „много голяма платформа“ има специални задължения да се бори с омразата и дезинформацията и да намали рисковете от зависимост за младите хора.
X, която преди се наричаше Twitter, не е единствената платформа, срещу която са започнали разследвания.
Под ръководството на Урсула фон дер Лайен Еврокомисията разследва също Meta и Bytedance по същия закон – корпорациите зад социалните медийни платформи Facebook, Instagram и TikTok.
Случаят с Х обаче е и политически доста опасен, тъй като собственикът на платформата Илон Мъск е един от най-важните съветници на президента на САЩ Доналд Тръмп. Тръмп остро критикува санкциите на ЕС срещу технологични компании. Тази събота, накрая на Световния икономически форум в Давос, той произнесе видео реч и разкритикува инициативите на Европейската комисия.
„От моя гледна точка, това е вид данък“, каза Тръмп относно възможните глоби.
Той намекна, че санкциите няма да останат без отговор.
Мъск сам вижда регулацията на ЕС като намеса в свободата на словото и нарича Европейската комисия „цензорен орган“. Наскоро той получи подкрепа от основателя на Facebook и шеф на Meta Марк Зукърбърг. Той също спомена в своето съобщение, че няма да работи повече в Америка с фактчекъри, наричайки дейността им „цензура“.
Конфликтът е толкова ескалирал, че американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заплаши ЕС по време на предизборната кампания, че ще направи бъдещата подкрепа за Украйна срещу руската агресия зависима от това дали комисията ще спре разследванията срещу X. Служителите на ЕС подчертават, че комисията не трябва да се поддава на шантаж и трябва да прилага закона.
Мъск пое платформата Twitter през октомври 2022 г. и я преименува на X. След това той възстанови няколко акаунта от десния спектър, включително този на Тръмп. Оттогава броят на публикациите с омраза, насаждане на насилие и фалшиви новини рязко нарасна.
Това се разследва от ЕС в отделно производство, което обаче още не е приключило. Съществува и подозрение, че Мъск след обявяването на подкрепата си за Тръмп е променил алгоритъма в своя полза. Европейската комисия е поискала от X да предостави информация за алгоритъма.
От поемането на Twitter, X се бори с финансови проблеми. Приходите през 2022 г. са били 4,4 милиарда долара. Оттогава не се публикуват финансови данни. Финансова агенция Bloomberg обаче предполага, че приходите през 2023 г. са спаднали до 3,4 милиарда долара.
Не е ясно дали X реализира загуби. Мъск уволни 80% от персонала, което значително намали разходите. Въпреки това той частично финансира придобиването с кредити, за които плаща лихви в размер на 1,2 милиарда долара годишно. Експертите смятат, че X вероятно трупа загуби.
Платформата печели основно от реклама. След придобиването, според Мъск, рекламодателите са започнали да се оттеглят. Причината за това не са само политическите скандали около X, но и сравнително малката аудитория от около 95 милиона активни потребители в световен мащаб.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни