Космическият телескоп Hubble е заснел зашеметяващо изображение на необичайна галактика с девет пръстена, които оформят структура, наподобяваща мишена. Това е повече от всяка друга известна галактика, а изучаването ѝ помага на астрономите да разберат по-добре процесите, които създават подобни космически феномени, съобщава BBC.
Галактиката, известна с техническото име LEDA 1313424, привлякла вниманието на учените случайно.
"Това беше щастливо откритие", казва ръководителят на изследването Имад Паша от Йейлския университет. "Разглеждах снимки от наземно наблюдение и когато видях галактика с няколко ясни пръстена, моментално се заинтригувах. Трябваше да спра и да я разуча."
Според астрономите структурата се е формирала преди около 50 милиона години, когато по-малка галактика – видима като синьо петно вляво от пръстените – е преминала през самия център на LEDA 1313424. Този драматичен сблъсък е предизвикал вълни, които са се разпространили като кръгове в езеро, оформяйки концентричните пръстени, които виждаме днес.
Галактичните сблъсъци са често срещани във Вселената, но рядко се наблюдават толкова прецизни и многобройни пръстени. Това прави откритието изключително ценно.
"Улавяме мишената в един много специален момент от нейното развитие", казва другият водещ изследовател, Питър ван Докъм, също от Йейл. "Има само кратък прозорец след сблъсъка, в който галактиката може да изглежда по този начин."
Освен че е уникална по форма, LEDA 1313424 е и огромна – нейният диаметър е 250 000 светлинни години, което е два и половина пъти широчината на нашата галактика, Млечния път. Учените предполагат, че в миналото тя може би е имала десети пръстен, но той вече е избледнял.
Наблюденията на "мишената" също потвърждават предишна теория, според която галактичните пръстени не са равномерно разположени, а се разширяват с нарастване на разстоянието от центъра.
"Тази теория беше формулирана още преди някой да е виждал толкова много пръстени", казва ван Докъм. "Изключително удовлетворяващо е да потвърдим това предсказание с галактиката мишена".
Сега учените искат да открият дали подобни галактики съществуват и на други места във Вселената. Те очакват новият космически телескоп на НАСА – Nancy Grace Roman Space Telescope – да помогне за намирането на още такива обекти.
"След като Roman започне работа, интересни обекти като този ще се открояват много по-лесно", казва ван Докъм. "Тогава ще разберем колко редки са наистина тези зрелищни събития."
***
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
- Google се отказва от ограничението да не ползва AI в оръжията и масовото наблюдение
- Изследване: пластмасата се трупа в човешките органи с тревожни темпове
- INSAIT: Модели на DeepSeek не покриват законовите изисквания на ЕС
- OpenAI представи новия си инструмент "Deep Research" за задълбочени изследвания
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни