Още в края на миналата седмица събраните подписи са надхвърлили половината от изискваните по закон 500 хиляди, съобщи председателят на Инициаивния комитет проф. Георги Близнашки пред Нова ТВ.

"Желанието ни е да ги съберем колкото се може по-рано, за да окажем натиск върху мнозинството в Народното събрание за провеждане на референдума заедно с европейските избори, какъвто е изначалният замисъл на държавния глава", каза преподавателят по конституционно право от Софийския университет.

Проф. Близнашки обясни, че има голям интерес към участие в подписката сред българите в чужбина и Инициативният комитет вече получавал попълнени бланки. 

Президентът Росен Плевнелиев предложи на 29 януари, заедно с изборите за български представители в Европейския парламент в края на месец май, да бъде проведен и референдум по избирателната система с три въпроса:

1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
3. Подкрепяте ли  да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?  

Народното събрание може да се произнесе по предложението на държавния глава, но законът за референдумите не е достатъчно ясен и дава свобода на мнозинството да реши какво да прави. БСП и ДПС се обявиха против предложението, в парламента подкрепа дойде само от ГЕРБ.

Депутатите са задължени да насрочат референдум само при събрани най-малко 500 хиляди подписа, затова на 6 февруари проф. Близнашки оглави Инициативния комитет, който се нае с тази задача. В него влизат още проф. Калин Янакиев, проф. Александър Кьосев, проф. Милена Стефанова, доц. Светла Божилова, Виктор Стоянов, Христо Христев, Саша Безуханова, Алфред Фосколо, Юлия Берберян, Христо Мутафчиев, Ивайло Захариев, Веселин Калановски и "ранобудните студенти" Борис Рангелов и Александрина Икономова.

Подкрепа за Инициативния комитет декларираха ГЕРБ, Реформаторският блок и "Зелените".

В петък Народното събрание прие новия Изборен кодекс, изготвен от временната комисия на Мая Манолова. Кодексът не предвижда нито едно от предложенията на президента.