Президентът Росен Плевнелиев подкрепи лансираното предложение за създаване на временна комисия в Народното събрание и комисия към Висшия съдебен съвет за проверка на случая с изтеклите в публичното пространство записи на разговори между съдии.

Това стана, след като вчера държавният глава прие на работна среща на „Дондуков“ 2 представители на националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“, съобщават от пресслужбата му.

Необходимо е институциите, които имат правомощия по казуса, да се сезират, за да се намери решение, заяви президентът.

„Проблемите не бива да се крият. Ангажирам се да ги поставям във фокуса на дневния ред, но никой не трябва да очаква да нарушавам закона", заяви Росен Плевнелиев по отношение на предложенията държавният глава да сформира „независима комисия“ с участие на трите власти по случая с изтеклите записи.

Интересно е, че именно за "президентска" комисия настояваха топюристи, сред които шефът на ВКС Лозан Панов и бившият председател на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова.

На 26 ноември обаче Плевнелиев отказа с аргумента, че няма законови пълномощия да разпитва, да оценява доказателства, и т.н. Това стана след среща именно с Панов.

Логиката на съдия № 1 беше, че в записите се споменават хора и от трите власти, а президентът е единствен по конституция равноотдалечен от тях. Панов дори изрази в понеделник откровено разочарование, като цитира решение на Конституционния съд за правомощията на държавния глава и каза, че така остават само ВСС и прокуратурата, които могат да се занимаят със скандала.

Що се отнася до евентуалното създаване на парламентарна комисия, Цветан Цветанов се противопостави на идеята предварително - още във вторник тази седмица.

"Не очаквайте парламентът да е арбитър за съдебната система - коментира той предложение на Българския институт за правни инициативи (БИПИ) за създаване на такава комисия.

Какво ще направи тази анкетна комисия, попита Цветанов и я определи като абсолютно ненужна, защото няма как да изпълни своите функции."

След срещата с "Правосъдие за всеки" държавният глава обобщава, че "е важен моралът, но не бива да се нарушава върховенството на закона".

От инициативата „Правосъдие за всеки“ представиха на президента своите идеи за съдебна реформа, които предвиждат повече независимост и оперативна самостоятелност в работата на прокурорите, намаляване на парламентарната квота на ВСС, въвеждане на длъжността на заместник на главния прокурор за борба с корупцията, намаляване на мандата на главния прокурор от 7 на 5 години.

Представителите на гражданската инициатива посочиха, че предложенията им са подкрепени с подписите на 5090 граждани от цялата страна и са внесени в Народното събрание. Представителите на инициативата посочиха, че недоволството на обществото срещу неефективността и несправедливостта в правораздаването трябва да намерят израз в провеждането на необходимите реформи.

ПРЕДЛОЖЕНИЯТА НА "ПРАВОСЪДИЕ ЗА ВСЕКИ" ЧЕТЕТЕ ТУК