След Брекзит българите започват да разбират, че напускането на Великобритания ще се отрази на всички, включително и на тях. Референдумът в Обединеното кралство играе положителен ефект върху образа на ЕС у нас. И още - ние не сме заплашени към момента от Булекзит. Ако у нас имаше референдум по въпроса, България щеше да остане в ЕС, макар декларираната подкрепа да е малко по-ниска в сравнение отпреди.    

Това показват данните от редовния сондаж на общественото мнение на „Галъп интернешънъл“. Той е проведен сред 796 души, между 1 и 7 юли в цялата страна – дни след британското решение за напускане на Европейския съюз.  

Тествано е и твърдението „Европейският съюз скоро ще се разпадне“. 46% отговарят отрицателно, а 27% - положително, останалите се затрудняват да дадат отговор. Картината изглежда дори по-положително в сравнение с измерената през декември 2015 г. – когато отново е зададен този въпрос. Тогава по около една трета отговаряха с „да“ и с „не“. Очевидно уплахата от Брекзит кара респондентите да „се хванат“ за по-сигурните и безопасни опции, а посланията за единство, които ръководителите на ЕС дадоха след референдума, по-скоро са сработили, коментират от "Галъп".

В същото време, ако през декември питането за разпад на ЕС звучеше по-абстрактно и предзвикваше аморфна картина на обществените нагласи, сега този проблем вече има реални измерения и предизвиква и по-ясна и отчетлива структура на мненията – макар и емоционално оцветена.

В навечерието на референдума само 11% смятат, че резултатът от този референдум ще се отрази на техния живот, а 67% са на обратното мнение. Сега обаче 51% смятат, че напускането на Великобритания ще се отрази на живота на българите, а на обратното мнение са 30%. Макар да не възможно да се търси пряка съпоставимост между двете вълни на изследване, явно е, че резултатът от британския референдум е предизвикал масов интерес, изненада и замисляне и това е променило нагласите чувствително. 

 

 

Ако утре има референдум в България с въпрос дали тя трябва да остане част от Европейския съюз 61%  казват, че биха гласували за оставане, 20% биха гласували за излизане, а останалите 19% се колебаят.

Ако данните се изчислят само сред отговорилите, т. е. потенциалните участници в референдум, тогава подкрепа за оставане на България в Европейския съюз е около 75%, а за излизане около 25%. „Галъп интернешънъл“ задава сходен въпрос в края на 2015 г. в рамките на мащабно изследване сред 14 европейски страни. Тогава положителните мнения сред потенциалните участници в референдум бяха 82%, а отрицателните 18%. Тези данни наредиха българите сред „най-еврофилските“ народи в ЕС. 

Спрямо края на 2015 г. има известно разколебаване в подкрепата, но все пак българите остават решителни поддръжници на ЕС, коментират от "Галъп". Данните от юни показаха, че цялостното доверие в ЕС у нас в исторически най-ниската си точка от влизането ни в ЕС насам, но остава високо.

Хората с по-високо образование и доходи са и по-позитивно настроени към ЕС. Сред привържениците на левицата по традиция е чувствителен евроскептицизмът, но дори и сед тях той не успява да надделее.