Предвеликденски концерт на Старозагорската опера ще бъде дирижиран от митрополит Киприан, съобщават от музикалния институт. Владиката ще размаха палката за „Реквием“ на Волфганг Амадеус Моцарт. Изпълнението ще бъде в навечерието на Великден – на 12 април, Велика сряда от Страстната седмица.

Киприан има опит като диригент на хора „Св. Софроний еп. Врачански” на Врачанска епархия – като такъв е лауреат на Фестивала на руската църковна песен (София, 2002), на Международния конкурс „Пееща душа“ (Бялисток, Полша, 2003), носител е на голямата награда от Международния фестивал на православната музика „Достойно ест“ – 2004, 2005, 2008, 2009 и 2011 година в Поморие. Под диригентството на митрополита хорът печели бронзов медал и специалната награда за най-добро изпълнение на православна музика в Международния хоров конкурс в Превеза, Гърция, през 2013-а. През 2015 г. печелят сребърен и бронзов медал от Европейските хорови игри и гран при на нациите в Магдебург, Германия. Гостували са в Италия, Чехия, Унгария, Македония, Гърция, Турция, Румъния.

В концерта на 12 април в Старозагорската опера на сцената излизат солистите Беса Лугичи (Косово), Николай Моцов, Офелия Христова и Пламен Кумпиков, както и оркестърът и хорът на музикалния институт.

Репетиция на владиката с хора на Старозагорската опера

Реквиемът е тържествена траурна меса (заупокойно богослужение) в римокатолическатa църква, която няма аналог в православието и протестантството. По стандарт е съставена от 14 канонични части. „Реквием“ е последната творба на Моцарт. Той пише произведението по поръчка, получена през юли 1791 г., но тогава той не е бил в състояние да пристъпи към работа – трябвало е първо да завърши оперите „Милосърдието на Тит“ и „Вълшебната флейта“. След премиерата на последната си опера композиторът фокусира вниманието си върху реквиема, въпреки че е сериозно болен по това време. Работил е творбата с безпрецедентна бързина дори за него, и въпреки това не успява да я завърши: от 12 замислени части, успява да приключи непълно 9. Оставя голямо количество нотен материал с нахвърляни идеи за музиката до края на произведението и след смъртта на композитора „Реквием“ е завършен от любимия му ученик Франц Ксавер Зюсмайер. Изпълнен е за първи път на погребението на Моцарт.

Творбата поражда множество легенди и дискусии. Едни от основните въпроси е какво е написано от Моцарт и какво от Зюсмайер. Музиколози смятат, че текстът е автентичен до първите 8 такта на Lacrimosa, след това вече е делото на Зюсмайер.

"Площад Славейков"