Оградата по-границата с Турция, която вече глътна над 170 млн. лева, се налага да бъде удължена с между 1 и 1,8 км. Това съобщава областният управител на Хасково Минко Ангелов, цитиран от Дарик. Според него предстои да се иска финансиране за допълнителния участък на съоръжението. Удължаването се налагало, заради изключително проблемния и скалист терен по поречието на Тунджа, който трябвало да бъде заобиколен, твърди Ангелов.
Оградата вече се превръща в най-сериозния инфраструктурен обект за държавата, като е твърде вероятно цената й да стигне 200 млн. лева. Според обясненията на второто правителство на Бойко Борисов от една година вече тя е "почти готова“, но официалното й завършване е на път да се случи по време на управлението на третия кабинет "Борисов".
На този фон периодично излиза информация от различни източници, че оградата не е сериозно препятствие за каналджиите и незаконните мигранти, които я преодоляват дори с най-обикновена стълба.
Христо Ангелов обясни още, че строителите ще бъдат задължени да изготвят седмични графици за напредъка по разделеното на четири 12-километровото трасе, с което теленото съоръжение ще бъде изцяло завършено на територията на област Хасково.
Крайният срок за приключване на монтажните работи е 31 май, припомни областният управител. Той съобщи още, че 9,5 км от участъците са напълно готови за поставянето на оградата, която вече е монтирана върху 15% от дължината на целия участък.
Оградата трябваше да е напълно готова преди година и половина.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни