Първия израз чуваме през ден, а втория? Кога ще започнем да казваме "Егати скапаната планета"? 

Като си намерим друга ли? Защото други страни има. 

И не е само глобалното затопляне, така че е все тая колко вярвате в него. Ние системно си скапваме и страната, и планетата, без парников ефект, дупки в озона и прочие. Правим го всеки ден.

Статистиката казва, че ако днес ползвате две вещи от пластмаса, ще изхвърлите втората веднага след като я употребите. Дали ще е торбичка, баналните сламки, които уж ги забраняват, чашка, лъжичка... Всеки ден затормозяваме света наоколо с още и още.

И ако само почти пълното мнозинство от учени потвърждава климатичните промени, фактът, че пластмасите са отрова, е толкова неоспорим, колкото и гравитацията. Някои пластмаси са токсични, други просто създават проблеми, като се разграждат и във въздуха, и във водата. А това пък отнема между 500 години и хилядолетие. Изхвърляме в океаните 800 млн. тона годишно, застрашаващи живота на над 600 вида. Ама я рециклираме, нали? Да, около 5%. А останалата души делфинчета в морето и реже перките на Немо.

Като сe заговорихме за животните, идваме на темата с оправданията. Има два вида - едните са за случаите, в които сме еднократно глупави (например някой да влезе да танцува хоро в защитено езеро), други са продължително идиотски - като тезата, че пандите едва ли не са еволюирали глупаво. Не, сериозно, според някои хора големите черно-бели мечки едва ли не са станали безполезни и е нормално да изчезват. Но всъщност пандите раждат без проблеми, когато са на свобода, и намират уж единствения бамбук с лекота, когато не са им унищожени жизнените ареали.

Но е хубаво да си кажем "е, те, горките, са еволюционна задънена улица", нали?

Докато Доналд Тръмп се опитва да спаси ТЕЦ-овете в САЩ, ние пищим как чистата енергия излиза скъпо, как не е толкова чиста, и прочие... Добре, ако не вярвате в глобално затопляне, в мръсен въздух "вярвате ли"? Да забравим ежегодните притеснения за чистотата на въздуха, но ако не усещате, че нещо не е наред, когато се разходите в центъра на София или в други големи градове... определено трябва да намалите цигарите.

И не опира само до това да строим вятърни мелници (които са малко скапани, ама какво мислите, че става, когато срещу технология се води активен лобизъм?), а до навици, избори. Предстои да забраняват старите халогенни лампи в ЕС. Минаваме на LED. Да, по-скъпи са, но по-издръжливи и по-екологични. Евтиното много често излиза повече.

Постоянно изхвърляме и прясна храна. Ако главата ви не гръмва от простия факт, че произвеждаме достатъчно храна, за да храним целия свят и да остане, а все още гладуват хора, трябва да гледате нещо на "Дисни" например, за да си върнете човечността. Това е факт и в България, където за проблемите с даряването на продукти спокойно можем да обвиним политиците.

Но това е само същината - всичко извън него не е отговорност на политици, началници, специалисти, експерти, шефове на агенции и не знам си какви. Срещу всичко това може да се борим всеки ден, лично. Знаете как, ако не, питайте Чичко Гугъл.

И красотата е, че не става дума за някакво връщане в миналото, както някои се плашат от хипарско-лудитските тези на вегани и прочие. Десетки проекти разработват всякакви екопродукти - чаши, сламки, лампи, соларни панели, сайтове за запознанства за панди... (Добре де, за последното излъгах.) И с тях ще имаме по-малко скапана страна. И планета.

----

* Този материал е създаден по проект "Генерация Z".