Договорът от Аахен, който Емануел Макрон и Ангела Меркел ще подпишат на 22 януари, ще допринесе за най-близкото партньорство между две държави членки на ЕС след Втората световна война, предаде "Политико".
Докато Великобритания се подготвя да напусне Съюза само след два месеца, Германия и Франция правят точно обратното - ще се опитат да създадат интеграция в интеграцията.
Укрепване в Съвета: И двете страни ще се консултират помежду си “на всички нива” преди важни срещи на ЕС и ще се опитат да представят както “съвместни позиции”, така и “съвместни изявления на министрите”.
Последното се практикува често от Съвета по общи въпроси в сферата на върховенството на закона, но след подписването на договора двете страни ще правят същото и по въпроси за сигурността и отбраната. Целта е да имат общи позиции "по всички важни решения".
Въпроси от сигурността: Обещават си „съвместно да инвестират“ в европейски военни „пропуски в способностите“, да подкрепят сътрудничеството на свои производители на оръжия и да намерят „съвместен подход за износ на оръжие“.
Нещо повече, страните ще обсъждат създаването на френско-германски съвет за отбрана и сигурност. Той ще заседава "редовно на най-високо ниво". Явно е, че Берлин и Париж искат след време Европа да се защатава сама - без американска помощ.
Глобалната сцена: Франция и Германия също искат да бъдат разглеждани като близки в ООН - смятат да съгласуват председателствата си в Съвета за сигурност (Германия стана непостоянен член за две години от 1 януари т.г.) и искат реформа на институцията.
"Приемането на Германия като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН е приоритет на френско-германската дипломация", се чете в документа.
Този модел на сътрудничеството в ООН е по-малко амбициозен от друга идея, която често се коментира - Франция да се откаже от постоянното си членство в Съвета за сигурност за сметка на Европейския съюз.
Европейските правителства няма да останат доволни: Макар че Берлин и Париж подчертават на много места в договора, че сътрудничеството им е в услуга на Съюза, този документ може да се разглежда като учредителен за един ексклузивен европейски клуб (Берлин повече се опитва да избегне това впечатление от Париж).
Друг пример: Двете държави си обещават да "задълбочат интеграцията на своите икономики", като в проектодоговора се казва - с интеграцията се цели създаването на "френско-германска икономическа зона с общи правила". Това много лесно може да се преведе като "вътрешен пазар във вътрешния пазар".
Двете държави искат повече от гражданите им да познават добре езика на другата, като идеята в районите около общата граница е населението да бъде двуезично. Вдъхновението за това може би произтича от Саарската област (оттам са външният министър Хайко Маас, икономическият министър Петер Алтмайер и новият председател на Християндемократическия съюз - Анегрет Крамп-Каренбауер).
Тя е присъединена към ФРГ на 1 януари 1957 г., след като влиза в сила Саарският договор. Важна клауза от него е била изучаването на френския като първи чужд език (за разлика от останалата част от ФРГ, в която водещ е бил английският) и макар тя да е отдавна отпаднала като задължителна, продължава да се спазва.
Ключови въпроси: Наистина ли е това любов между две държави, или просто Меркел и Макрон се разбират много добре? И какво ще се случи, когато вече не са на власт?
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни