Нов удар по председателката в оставка на БСП Корнелия Нинова на заседанието на Националния съвет на партията днес. Делегатите са отхвърлили анализа на резултатите от европейските избори, които левицата загуби, представен от Изпълнителното бюро на Нинова. Нещо повече - отказали са тя самата да оглави вътрешнопартийната група, която ще пише документа за вота, който ще бъде представен на конгреса на партията на 16 юни, научи Клуб Z от делегати. 

Историята на "бламирането" на председателката, чиято оставка се очаква да бъде констатирана от конгреса идната неделя, има и предистория. Бюрото, тоест екипът на Нинова, през седмицата е отказало да приеме анализа на евровота, изработен от Комисия по идейното и програмното развитие, анализи, прогнози на БСП. Тя се оглавява от депутата Валери Жаблянов. Според социалисти текстът на Жаблянов е бил добър и подробен политически анализ на случилото се на 26 май и причините за това. Не така обаче мислили на "Позитано" 20, затова възложили на народния представител и член на партийното ръководство Крум Зарков да го "преработи". 

Именно новият, "пренаписан" вариант е бил представен на пленума днес. Това обаче е предизвикало бурно възмушение, защото в редактирания документ на практика политически анализ нямало, твърдят делегати. Резултатът е, че анализът на евровота е отхвърлен. Пленумът е приел работна група от социалисти и от идейната комисия на Жаблянов да подготвят варианта на  анализ на евровота, който да бъде представен на Конгреса след седмица. Той трябва да включва и предложенията и реакциите на социалистите от залата днес. 

Последвало ново предложение - въпросната работна група да бъде оглавена от лидерката в оставка Нинова. С вот 46 "за", 42 "против" и 22 "въздържал се" тази идея е била отхвърлена, което на практика е ново бламиране на председателката в оставка. В групата обаче влезли други хора - сред тях са Велислава Дърева, депутата Антон Кутев, Ана Пиринска и др, разказаха социалисти пред Клуб Z.

По време на дискусията за изборните резултати, оставката си от предизборния щаб на БСП е подал Юрий Асланов. Той е направил и едно от много острите изказвания по повод загубата. Социологът е заявил пред съпартийците си, че въпреки решението кампанията на социалистите да е позитивна, БСП е направила точно обратното и така е разколебала собствените си избиратели. Той е оспорил и "официалната версия" за изборния разултат, която се лансира от "Позитано 20" - че до загубата са довели ниската активност, ромският вот и натиск от страна на администрацията на ГЕРБ. "Загубихме, защото не разказахме на избирателите за европейското бъдеще", заявил Асланов пред пленума. 

Анализът на "Визия за Европа" - приет, редакциите - отхвърлени

И този анализ - на платформата на БСП за изборите на 26 май, наречена "Визия за Европа", представянето й и как се е отразила на резулата, е бил повод за напрежение по време на пленума днес, разказаха социалисти. Документът, отново подготвен от комисията, начело с Жаблянов, е бил приет в предложения вид с голямо мнозинство - 80 гласа "за". Документът е представен без редакции, в резултат на което съдържа много остри критики към ръководството на БСП, изборния щаб, начина на водене на кампания и т.н. Анализът е раздаден на делеганите на пленума преди началото му. Ето част от констатациите: 

„Поставените в предизборния дебат акценти върху необходимостта от предизвикване на предсрочни парламентарни избори, без ясно очертани действия на БСП след провеждането на европейските избори и при евентуалното им спечелване, предизвика колебание, несигурност и в крайна сметка резервирано отношение на избирателите, които биха могли да подкрепят БСП от така наречената "периферия”

„Не успяхме да направим връзка между факторите, водещи към социална промяна в ЕС, и непосредствените политически задачи пред БСП”.

„Председателят на БСП се обяви за утвърждаване на нови идейни ценности в БСП под общото название "ляв консерватизъм”. Тази идея не беше доразвита откъм нейната съдържателна страна. Тя остана само заявка за идейна новост в лявото пространство, като не беше ясно как се свързва с Програмата на БСП, с "Визия за България" и с нашата европейска Платформа "Визия за Европа”.

„При очевидния факт, че понятието "ляв консерватизъм" не се появи в кампанията за европейски избори 2019 г. в платформите на други социалистически и социалдемократически партии, остава неясно защо трябваше да бъде заявявана публично пред българските социалисти. Това внесе допълнително объркване по отношение на ценностите и политиките заложени в Платформата на партията за европейските избори”.

„БСП не успя да спечели европейските избори, така както си беше поставила за задача на Конгреса на партията и в решенията на другите партийни органи, а също така не успя в хода на кампанията да наложи своята Платформа и записаните в нея политики, като основа на предизборния политически дебат”.

Критики има и къв поведението на водачката на листата и вече избран евродепутат Елена Йончева. 

Всичко това е прието в крайна сметка от пленума. Въпреки че подкрепящи Нинова са се опитали да "предотвратят" гласуването. Членът на Националния съвет Стоян Мирчев е поискал цели пасажи от текста на идейната комисия да отпаднат. Част от тях са описаните по-горе. Според него в документа изобщо нямало място за коментар на т.нар. "ляв консерватизъм".  Предложенията на Мирчев обаче не се приемат.
Кирил Добрев, заместник на председателката в партията, е поискал гласуването на въпросния документ изобщо да се отложи - не било спешно да се приема сега. 
 

Пленумът: На Конгреса да яма точка "пряк избор на председател на БСП

И още един пробив - важен - в БСП. След 8-ия час на заседанието на пленума днес делегатите приеха решение, с което се иска от гласувания преди седмица дневен ред на Конгреса на БСП идната неделя да отпадне т.3. 

Тя гласи: 

3. Стартиране на кампания за пряк вътрешнопартиен избор на председател на БСП.

Мотивът да се поиска въпросната тема да отпадне от темите на Конгреса е: "поради липса на проекторешение и правила за провеждане на прекия избор".
Предложението за днешното гласуване е направено от Димитър Дъбов. Имало е опит да не се стигне до гласуването му с предизвикване на падане на кворума, твърдят опозиционери от БСП, но неуспешен.

По-рано - още в началото на заседанието на Националния съвет, опозицията на Нинова успя да прокара обсъждането на тази точка - дали Конгресът след седмица да се занимае с това как трябва да бъде избран наследник на Нинова, която е в оставка (подадена на предишното заседание на Националния съвет, но с искане за свикване на преки избори за председател и с намеление самата тя да участва в него - б.р.).

Според действащите партийни правила би следвало висшият партиен орган за констатира оставката на Нинова, а до края на мандата й - нейният и този на самия Конгрес през 2020 г., да бъде избран нов председател. И чак след изтичане на въпросния мандат, да се премине към пряк вот за лидер. Това е версията на опозицията. Тя обаче вероятно ще поиска и запазване на режима с избор на лидер от Конгрес - тоест отмяна на текстовете в устава, предложени от самата Нинова преди време. Кой ще надделее в този спор се очаква да стане ясно на 16 юни. 

Правила за пряк избор пък към момента няма, защото предишният пленум гласува "против" предложението на Нинова въпросното писане и приемане на процедура да стартира. Днес документи също не били предложени. В резултат - всички въпроси за това как, кога и по какви правила ще се избира наследник на Нинова, ако оставката й бъде констатирана в неделя, остават в ръцете на самия Конгрес.

Националният съвет на БСП обсъди още позицията на БСП по предложението на ГЕРБ и лично на Бойко Борисов за намаляване на партийните субсидии от 11 на 1 лв. на глас от последните парламентарни избори, като текстът, ако бъде приет, би влязъл в сила от 1 юли още тази година. Левицата реши, че е "за" намаляване на партийните субсидии, но не на 1 лев.

Социалистите са обсъдили и правила, срокове и критерии за номинация на кандидати за кметове и за общински съветници за предстоящите избори за местна власт, които ще се проведат през октомври.