Над 10 месеца след поставянето на първите дози ваксини срещу COVID-19 пред специалистите по света стои въпросът - нужно ли е вече ваксинираните да получат още една доза?
Това всъщност са два различни въпроса, обясняват лекарствените регулатори в Европа и САЩ - третата доза и подсилващата (бустър от англ . booster) дозата изпълняват различни функции в борбата срещу пандемията и се поставят по различни причини.
Третата доза е само за имунокомпрометирани
Третата, или допълнителна доза ваксина, е само за хора с отслабена имунна система, обясняват от Европейската агенция за лекарствата.
Става дума за хора с определени болести или на определено лечение, чиято имунна система има голям шанс да не е реагирала ефективно на първите две дози ваксина. Великобритания преди дни стана първата държава, публикувала детайлни изисквания за тези, които могат да искат трета доза ваксина, и се очаква до дни да започне поставянето им.
Британците включват в списъка: хора с остра или хронична левкемия, клинично агресивни лимфоми (които са в лечение в момента), хора с миелома, хора с вируса на СПИН и ниски показатели, хора, получили терапия със стволови клетки в последните 24 месеца, хора с агамаглобулинемия. И още - хора на имуносупресивна или имуномодуларна терапия в последните шест месеца, най-често това са получатели на донорни органи.
На Острова за трета доза е одобрена както ваксината на "Пфайзер", така и тази на "АстраЗенека".
Европейската агенция на лекарствата заяви преди дни, че няма нужда държавите членки да чакат специално разрешение, за да одобрят третата доза за тези хора, както и за най-възрастните хора със здравословни проблеми, особено живеещите в домове за възрастни. Но подчертават, че при ниски нива на ваксинация - каквито например са в България, която все още е на дъното на ЕС - трябва да са приоритет първо неваксинираните.
Подсилващата доза е за всички - но засега не е нужна
Подсилващата доза ваксина е нужна, тъй като вече са налице данни, че шест месеца след поставянето на ваксината ефективността й да спира инфекции намалява.
Тук е важна друга подробност - много хора разбират от това, че ваксината просто спира да действа след някакъв период. Това е напълно невярно - ако е имало имунен отговор, ваксината запазва в голяма степен защитата срещу тежко преминаване или смърт - тя спада от около 95% на 85%, сочат данни от болниците в Израел и САЩ.
Според проф. Сара Гилбърт, водила разработването на Оксфордската ваксина (AstraZeneca), на този етап не са нужни подсилващи дози за всички.
"Трябва да пратим ваксини в държави, където малка част от популацията е ваксинирана до момента", смята тя.
В Израел обаче са на друго мнение - там бустърите са на практика вече задължителни и ваксинационният паспорт скоро няма да важи за хора, които не са си поставили трета доза. Причината е наличието на немалко инфекции сред вече ваксинираните. Но и в Тел Авив в момента фокусът е предимно върху най-възрастните.
Ще подейства ли третата доза, ако първите две не са свършили работа? Да, потвърждават две публикации от Израел (които още не са публикувани официално) - трета доза "Пфайзер" води до ръст на антителата и повишена защита срещу инфекция.
Аргумент срещу подсилващите дози е тезата, че предлагането им ще убеди много хора, че ваксините всъщност не работят.
Други специалисти смятат, че и медиците на първа линия се нуждаят от подсилваща доза, тъй като те биват излагани постоянно на много по-голям вирусен товар. Времето на подсилващите дози за всички ще дойде по всяка вероятност през следващата година.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни