"Има няколко документа, които не подлежат на редакция - това е Библията, това е Коранът…"

Тези свои размисли споделя премиерът Бойко Борисов с министрите си, става ясно от стенограмата от днешното правителствено заседание. Контекстът - приемането на най-важния стратегически документ в държавата - управленската програма на кабинета. От краткия дебат по темата става ясно, както Клуб Z писа, че по въпросната програма "има още трески за дялане".

"Възможността това да бъде един жив документ зависи от ангажираността на всички министри да следят какво е записано и какво може да бъде допълнено в програмата, както и тогава, когато се представят предложения за гласуване, да се обосновава по кой приоритет и цел на програмата е за да не предизвиква допълнителни дебати. Има някои неща, които ще разгледаме на Съвета за развитие. Това е нещо, което съм поела като ангажимент. Искам да кажа, че програмата два или три пъти е съгласувана", посочва вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова.

А Борисов уточнява, че във въпросната програма ще се дописва според ситуацията на деня.

"Има няколко документа, които не подлежат на редакция - това е Библията, това е Коранът… Всяка една подобна програма, както вчера Иван Кръстев каза: "събитията водят". И най-вече, никой не може да прогнозира какво ще стане в следващите дни, камо ли години, но това е една рамка и, според мен, е добра", заявява Борисов и дава пример:

"Включително вчера имаше въпроси по "Южен поток". Ние към днешна дата нямаме никакъв документ, че той е спрян. За газов хъб това са предложения, които специалистите сега смятат, изчисляват, рисуват, чертаят - неща които изискват време. С една дума това са теми, по които ние активно работим и не можем да го напишем с едно изречение, защото зависи от куп, включително и геостратегически, събития".

По думите на премира документът бил важен, защото с него се давало заявка за пълен мандат на управлението, да се спрат "спекулациите" с продължителността на живота на кабинета от по една или две години.

"Много ясно и точно, и аз неколкократно съм го заявявал и в парламента, и на вас: работим ли добре, хората доволни ли са, това е мандатът на правителството. Ние сме тук, поели сме си всички негативи и плюсове, че сме заедно заради по-голямата стабилност в държавата и за това така сме я кръстили. Оттук насетне - Божа работа, но ние искаме да изкараме мандата на това правителство и никакви - нито местни, нито президентски избори могат да му повлияят", обяснява концепцията си за продължителността на мандата на едно успешно управление Борисов.

На финала той се впуска и в коментар за актуалната тези дни тема кой или поне какъв ще е кандидатът на ГЕРБ за президент на вота за държавен глава догодина. Както Клуб Z писа, в понеделник на събрание на женската фракция на партията, Борисов анонсира, че кандидатът може и да е дама. На следващия ден пък се отрече от думите си като каза, че се е пошегувал. Това пък отново отприщи слуха, че сам иска да седне на стола на Росен Плевнелиев.

"Даже аз вече няма и да се шегувам на тези теми. Просто ми омръзна, мина ми животът в това да ме питат кога ще ставам президент. От 15 години е този въпрос, а дето се вика не ме питат дали няма да искам да изместя Фандъкова. Какво ни пречи! Да дадем тема още три дни на социолози, политолози и т. н. да анализират този въпрос. Откъде знаят, че не искам да се разменим с Фандъкова, примерно? ", ядоса се Борисов, давайки за пример местния вот тази есен и столичния кмет Йорданка Фандъкова.