Нов медиаторски орган ще разрешава извънсъдебно споровете между социалните мрежи и потребителите им в ЕС. Независимото апелативно тяло, което е подкрепено от Meta Platforms, е получило разрешение да започне работа от ирландския медиен регулатор (Broadcasting Authority of Ireland - BAI), съобщи Ройтерс.
Базираният в Дъблин "Апелативен център Европа" е създаден като сертифициран орган за извънсъдебно уреждане на спорове съгласно Законодателния акт за цифровите услуги (DSA). Първоначално той ще се занимава с казуси, свързани с Facebook, TikTok и YouTube. С течение на времето предстои да бъдат обхванати повече платформи за социални медии, пояснява информационната агенция.
С помощта на екип от експерти органът ще прилага човешки преглед на всеки докладван случай в рамките на 90 дни и ще решава дали действията на платформите са в съответствие с политиките им за съдържанието.
Органът ще има седем членове, които няма да имат изпълнителни функции, и започне да приема жалби от потребители преди края на годината. Изпълнителен директор ще бъде Томас Хюз, който е бивш директор на Надзорния съвет на Meta. Потребителите ще могат да оспорват решения на социалните платформи за съдържание, докладвано например като "тормоз" и дори "подбуждане към омраза", както и за изтриване на акаунти, заяви Хюз, цитиран от АФП
"Апелативен център Европа" разполага с еднократен безвъзмезден грант от Тръста на Надзорния съвет и ще се финансира чрез такси, начислявани на компаниите за социални медии за всеки разглеждан казус. Потребителите, повдигнали спор, ще плащат символична такса от 5 евро, която ще бъде възстановена, ако постановеното решение е било в тяхна полза. В същото време платформите ще плащат по 100 евро на случай.
Законодателният акт за цифровите услуги "предлага възможност за изместване на баланса на силите между потребителите, платформите и правителствата, като дава възможност на хората да поставят под съмнение решенията, взети по въпроса какво публикуват и до какво съдържание имат достъп онлайн", коментира още Томас Хюз.
Според правилата на Законодателния акт за цифровите услуги обаче доставчиците на онлайн платформи могат да откажат да се ангажират с подобен орган, който няма да има правомощията да налага на страните обвързващо решение за уреждане на спора.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни