Мнозина бяха изненадани, когато през януари 2015 година крал Салман внезапно назначи сина си за министър на отбраната на Саудитска Арабия - тогава необичайно млад, едва на 29 години. Преди това Мохамед бин Салман беше почти непознат в международните среди. Само няколко години по-късно обаче беше обявен за престолонаследник, а през 2022 година стана и министър-председател.
Поради влошеното здраве на баща си и собствените си властови амбиции, Мохамед бин Салман стана фактическият владетел на Саудитска Арабия и започна главоломно да променя кралството, посочва германската обществена медия АРД.
По-малко зависими от петрола
Той рано осъзна, че властта на абсолютисткия кралски дом е застрашена преди всичко от края на петролната ера. "Нашата конституция се основава на Корана и петрола. Това е много опасно", заяви през 2016 в едно телевизионно интервю Мохамед бин Салман, който тогава беше на 30 години.
Да, кралството е зависимо от петрола, което пречи на развитието на други икономически сектори, четем по-нататък в публикацията на АРД. За да се генерират в бъдеще пари и без петрол, ще трябва да се развиват други области, например туризмът или развлекателната индустрия. През 2024 година кралството реши да предостави 100 милиарда щатски долара за развитието на изкуствения интелект и други нови технологии, припомня в тази връзка германското издание.
38 милиарда долара за "Визия 2030"
С бюджет от 38 милиарда долара Саудитска Арабия иска до 2030 година да стане номер едно в световната индустрия за видеоигри. Досегашната крайно консервативна и затворена страна трябва да се отвори и в културно отношение, което би се харесало особено на младите хора, които сега са много недоволни.
През 2016 година MbS, както е известен Мохамед бин Салман, представи "Визия 2030". Държавната програма очертава социалната и икономическата трансформация на страната след ерата на петрола. Централно място в нея заема изграждането на града на суперлативите Неом: Проектът за футуристичен град в пустинята, оценяван на 500 милиарда долара, включва жилищни райони, промишлени обекти, туристически обекти, включително ски курорт. Впоследствие обаче мащабите бяха драстично намалени поради финансови причини, припомня АРД.
Повече свободи за жените
Друга цел, преследвана от плана, е да се увеличи делът на работещите жени. Ежедневието на саудитските жени започна да се променя през 2018 година, когато строгите правила за обличане бяха сериозно облекчени.
"В законите на шериата ясно се посочва, че жените, както и мъжете, трябва да се обличат прилично и уважително. Това обаче съвсем не означава, че жената трябва да носи черна забрадка", обясни Мохамед бин Салман в интервю за американската телевизия CBS. По думите му днес жените в Саудитска Арабия сами можели да решават какви дрехи да носят.
От юни 2018 година на жените им беше разрешено да шофират, а скоро след това отпадна и забраната да излизат без разрешението на мъж настойник. На много места беше премахната и сегрегацията по полов признак. И всичко това се случи по нареждане на саудитския престолонаследник.
Нито демокрация, нито правова държава
Въпреки това активистите, които се бореха за същите тези права, които междувременно са факт, си остават в затвора. Мохамед бин Салман никога не е имал намерение да превърне Саудитска Арабия в демокрация с гражданско общество, управлявано от принципите на правовата държава, коментира АРД и припомня, че броят на постановените смъртни присъди дори се е увеличил значително. В Саудитска Арабия и днес за критичен пост в социалните медии вкарват в затвора за дълги години. Или пък направо убиват, както показва случаят със саудитския журналист Джамал Кашоги, който през 2018 година беше ликвидиран, а тялото му – разчленено в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул. ЦРУ потвърди, че това е станало по лична заповед на Мохамед бин Салман. Той отрича и дори осъжда убийството.
През последните десет години Мохамед бин Салман се доказа като влиятелна, но и не по-малко противоречива личност. Като министър на отбраната той водеше безмилостна, кървава война срещу милициите хути в Йемен, но по-късно инициира облекчаване на отношенията със съперника Иран.
У дома той подобри положението на жените, отново разреши кината и музикалните концерти и успя да издейства домакинство на страната си на Световното първенство по футбол през 2034 година. В същото време продължават екзекуциите на хора, а критиците му са хвърляни в затвора или направо ликвидирани. Мохамед бин Салман модернизира всичко, което можеше - но го направи като един брутален деспот, посочва още германската обществена медия АРД.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни