Вълна от съкращения, инициирана от Департамента по ефективност на правителството (DOGE) в САЩ, засегна федерални служители, отговарящи за надзора на компаниите на Илон Мъск. Според Reuters през изминалия уикенд няколко служители на Администрацията по храните и лекарствата (FDA), ангажирани с прегледа на заявленията на Neuralink, са били освободени.

Neuralink, компанията на Мъск, разработваща мозъчно-компютърни интерфейси, е обект на засилен контрол поради етични и научни опасения. През 2022 г. FDA отказа разрешение за провеждане на клинични изпитвания върху хора, позовавайки се на съображения за безопасност. Въпреки това, през 2023 г. агенцията даде ограничено одобрение за такива изпитвания, а през 2024 г. предостави на Neuralink статут на "пробивно устройство", което ускорява процеса на преглед.

Освен това, през декември 2022 г. беше съобщено, че Neuralink е под федерално разследване от Министерството на земеделието на САЩ (USDA) за нарушения на хуманното отношение към животните. Това разследване беше инициирано след твърдения на служители, че тестовете са били ускорени по настояване на Мъск, което е довело до ненужно страдание и смърт на животни.

Съкращенията в регулаторните агенции повдигат въпроси относно способността на правителството да упражнява ефективен контрол върху компании, разработващи високорискови технологии. Намаляването на персонала може да доведе до забавяне на процесите или до недостатъчен надзор, което потенциално улеснява одобрението на технологии без достатъчно проучване на рисковете.

Стои въпросът и колко други регулатори могат да бъдат мачкани от Мъск в уникалната му позиция - уж само съветник на Тръмп, но реално водещ нова, безконтролна федерална агенция.

***

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".