На 18 април 1951 г. Франция, ФРГ, Италия и трите страни от Бенелюкс създават Европейската общност  за въглища и стомана (ЕОВС), която прераства по-късно в Европейска икономическа общност, а днес наричаме Европейски съюз.

Целта на създаването на Европейската общност за въглища и стомана е да се обединят въглищните и стоманени ресурси на нейните държави членки. Организацията е първата по рода си наднационална институция и поради това се счита за първата стъпка в европейската интеграция.

Създаването на организацията е предложено на 9 май 1950 г. от френския външен министър Робер Шуман, но идеята за интеграционния подход принадлежи на Жан Моне, известен неофункционалист.

Договорът за организацията влиза в сила на 23 юли 1952 г. и е за срок от 50 години. През 2002 г. изтича давността на договора и след като не е подновен, всички активи на ЕОВС са абсорбирани от Европейската общност. По време на съществуването си ЕОВС успява да създаде общ пазар, но не успява да предотврати западането на въглищната и стоманената индустрия. Въпреки това общността поставя основите на Европейския съюз.

Ръководна роля върху общия пазар за въглища и стомана има Върховния орган на ЕОВС, предшественик на Комисията на Европейския съюз. Състои се от 9 души, независими от националните правителства. Върховният орган има право да осъществява наблюдение над пазара, да предлага мерки за неговото по-добро функциониране, да налага данъци, от които да се издържа. Наред с това, той може да предоставя или блокира отдаване на заеми и да налага глоби при отказ на информация или при нелоялна конкуренция. Освен в поддържането на пазара в сектора, ЕОВС работи и в областта на социалната политика, научните и технологични изследвания и транспорта. В тези области Върховния орган се подпомага от Консултативен комитет, съставен от представители на различни социални групи, чиито интереси са засегнати от политиките на ЕОВС. От 1967 г. функциите на Върховен орган изпълнява единната Комисия на Европейските общности.

Други институции на ЕОВС са Съвета на министрите, Парламентарната асамблея и Съдът. Съветът на министрите представлява националните правителства и има за задача приемането и прилагането на ниво национални правителства, политиките заложени в договора и предложенията на Върховния орган по тях. От 1967 г. той също става общ за Европейските общности (ЕОВС, Европейската икономическа общност и Европейската общност за атмона енергия).

Асамблеята на ЕОВС има чисто консултативни функции. Първоначално е съставена от представители на националните законодателства. Макар да е предвидено по-рано, едва през 1979 г. са проведени първите преки избори за депутати в нея. С подписването на Римските договори през1957 г., създаващи ЕИО и Евратом, е подписан и портокол за сливане на Асамблеите и Съдилищата на Общностите в едно. Задача на Съда е да осъществява мониторинг върху дейността на останалите органи.

* * *

Също днес по инициатива на ЮНЕСКО отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата, както и Световния ден на радиолюбителите. От 2007 г. честваме и Европейския ден за праватана пациентите.

Нека видим в снимки какво още се е случило на 18 април по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив