Макар автономните коли, които не се нуждаят напълно от шофьор, да са все още в експерименталната си фаза, според анализаторите от A.T. Kearney, след 20 години пазарът за тях ще е за над трилион долара.
Това включва самите коли, продажбите на услуги към тях, оборудване и инфраструктура. Става дума за индустрия от 560 милиарда долара до 2035 г. За сравнение, за 2015 г. неавтономната автомобилна индустрия в целия свят е генерирала 620 милиарда долара.
Автономните коли ще стимулират ръста в сектори като софтуер, телекомуникации, ще помагат и на хората да спестят пари. Според анализаторите само потребителите в САЩ, където колите, каращи се сами вероятно първи ще навлязат, ще спестят над 1,3 трилиона долара през следващите 20 години. Икономиите от гориво ще възлизат на 170 млрд., спестените разходи от катастрофи - на 488 млрд.
Футуролозите коментират, че в момента най-вероятно се ражда последното поколение в Западния свят, което ще кара коли въобще. Когато те станат по-безопасни от човешките шофьори, е вероятно управлението им да бъде забранено с изключение на автомобилните спортове.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни