Премиерът Бойко Борисов не е сгрешил в политиката си към Турция и с посредничеството си между Брюксел и Анкара. Това стана ясно от думите на президента (1997-2002) Петър Стоянов пред Нова тв тази сутрин.

„Не съм от приятелите на Бойко Борисов, но в този случай не бих оприличил ролята на България като пощенски гълъб – това беше едно от обвиненията. България е важна в този процес заради близостта си с Турция, ние я познаваме далеч по-добре, отколкото Швеция например. В България живее едно значително турско малцинство, чрез тези хора ние сме длъжни да познаваме още по-добре какво се случва в Турция. Не сгрешихме. Не можем да загубим от тази позиция на Бойко Борисов”, бе категоричен Стоянов.

Според него обаче крачките, които трябва да се правят оттук-нататък спрямо Анкара трябва да са много балансирани и премерени.

„Процесите в Турция никак не са еднозначни. Но винаги трябва да имаме едно на ум. Турция, въпреки всичко е страна с базова демокрация, има избори. Президентът и премиерът не са вечни. Вечна е обаче нашата позиция тук на Балканите. Т.е. Турция винаги ще бъде наш съсед. От тази гледна точка България трябва винаги да има много ясна, много балансирана и непредизвикателна политика към Турция. И Слава богу, че днес България може да прави тази политика в рамките на общоевропейската политика. Засега я прави”, добави бившият държавен глава.

Той коментира и отношенията ни с Русия, като подчерта, че за съжаление българското  отношение към Русия винаги е било повод за тежък национален раздор още от Съединението. Нашият сантимент към Русия, че обичаме Пушкин, че знаем наизуст цели пасажи от Лермонтов, че имаме приятели в Петербург или Москва, няма нищо общо, смята Стоянов.

„Ако за толкова време не сме убедени, че нашето място не е в НАТО и ЕС значи моят мандат е бил напразен и правилно загубих изборите от Георги Първанов”, каза той.

После обясни „съвсем битово и банално” ситуацията – и в Европа и в света все още има няколко авторитарни държави и той е готов да приеме, че те са алтернатива на ЕС, когато нашите младежи се запътят да учат там, а не в Холандия, Великобритания или САЩ.

„Но нямам нито един пример, че някой се е запътил натам. Оставете децата ни да направят този избор”, призова Стоянов.

Според него на хората се внушава, че вината за всичко е на демокрацията, което е „една голяма глупост”. Проблемът бил, че България не успя да се докосне до прилично изграден модел на демокрацията. Съвършена демокрация никъде не съществува, но има демокрация, която е привлекателна, обясни експрезидентът.

„Ние не успяхме да изградим демокрация на просперитета, но за това не е виновна демокрацията”, каза той.

Според него голямата тема на България е евроскептицизмът.

„Аз съм разочарован от това, което се случва. Ние сме от доста време членове на ЕС и НАТО, а се държим като мост между тези две организации и Русия. Крайно време е да се разбере – ние сме Европейският съюз. ЕС е изправен пред сериозни предизвикателства – сред част от членките има известна доза евроскептицизъм. Но за нас трябва да кажем: ЕС може без България, но България не може без ЕС”, добави Стоянов.

После обясни, че антиевропейските настроения на Запад и на Изток имат различни корени. На Запад хората се оплакват от нас – поляци, унгарци, българи, че заемаме техните места. В същото време ние постоянно усвояваме европейски средства.

Според Стоянов „междуцивилизационния проблем” с бежаците не може да се реши без европейската солидарност – най-малкото без солидарността на разузнавателните служби. Но именно фактът, че ЕС поддържа висок стандарт го прави привлекателен за мигрантите. Как ще бъдат балансирани нещата между фундамента на ЕС и капацитета – възможността да побере още хора? Това е важният дебат, в който България трябва да участва, смята бившият президент.

Той коментира и президентските избори, като обяви, че на фона на геополитиката и предизвикателствата пред ЕС, нашият дебат изглежда „доста дребен и сметкаджийски”. Време било за един национален стратегически дебат, а изборите са повод. Вместо това обаче ние се занимаваме кой ще си обяви кандидата по-рано или по-късно.

Помолен да коментира кандидата на десницата Трайчо Трайков, Стоянов обяви, че за съжаление десницата не може да се консолидира. А за Трайков добави:

„Ако не е прекалено предизвикателно от моя страна – трябва да се усмихва повече!”