Частично спиране на еврофондовете очаква Турция. Няма достатъчен напредък по преговорите за “Брекзит“. Европейските лидери влизат в схватки в полето на търговската политика. Това е само част от пейзажа на срещата на Съвета на Европейския съюз в края на седмицата. Ето ги петте ключови извода според  “Политико“:

Всички разговори се въртят около Турция

Отношенията с Турция бяха сред най-чувствителните теми в дневния ред и предизвикаха разделение сред европейските лидери. Германия и Австрия имат най-твърди позиции спрямо Анкара. Берлин изразява открито гнева си не само спрямо арестите на германски журналисти в Турция, но и от турската намеса в германските избори.

Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск заяви, че европейските лидери са се съгласили да поискат от Европейската комисия да ограничи еврофондовете, които се полагат на Турция като кандидат за присъединяване към Съюза. Според някои дипломати това значи, че Анкара ще изгуби десетки, дори стотици милиони евро. Други оспориха важността на решението. Според европейски официални лица то изпраща меко послание към Анкара като част от мерките за натиск, които обаче нямат значителен ефект.

Преговорите за присъединяване засега са замразени, както и всякаква възможност за визова либерализация или облекчаване на митническия режим за Турция – всички въпроси, по които ЕС обеща напредък като част от споразумението за мигрантите от 2015 г.

“Брекзит“: разговорите за пари не вървят, но се очаква напредък

27-те гласуваха бързо и с мнозинство, обявиха, че няма достатъчен напредък в преговорите и оставиха решението за преминаване към втората им фаза за следващата среща през декември.

“Без парите “достатъчен напредък“ няма да има“, отговаря висш европейски дипломат на въпрос на “Политико“ дали при съгласие за правата на гражданите и отношенията с Ирландия може да се премине към преговори за бъдещи отношения.

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, Доналд Туск и и повечето европейски лидери са категорични, че сделка ще има. Но британската министър-председателка Тереза Мей заяви, че окончателната сума ще дойде с окончателното споразумение, а 27-те искат повече яснота около сумата, за да започнат преговори за финална сделка. Дали тази “задънена улица“ ще бъде преодоляна, ще разберем на 6 декември, когато лидерите на 28-те се събират отново в Брюксел.

“Брекзит“: Ирландия и Северна Ирландия

Европейските лидери са съгласни, че напредък по този ключов въпрос в първата фаза от преговорите има, но са наясно, че решението ще дойде малко преди март 2019 г. 27-те очакват Великобритания да поеме по-голяма отговорност за създаването на план за отношенията с Ирландия, поне що се отнася до търговията, митническия съюз и свободното движение на хора. Всеобщото усещане е, че останалите 26 страни членки пазят гърба на Дъблин:

“Всички на тази маса разбират, че Ирландия е в уникална и много трудна ситуация. Смятам, че ще има гъвкавост за нас“, заяви ирландският премиер Лео Варадкар.

Срещата на Туск, идеите на Макрон, Европа на Меркел

Дори без да е съставила управляваща коалиция у дома, германският канцлер Ангела Меркел остава първа между равни. Това не се дължи само на икономическата мощ на Германия, но и на политическата й стабилност.

“Тя няма нужда от правителство, тя е Меркел и е тук по-дълго от всеки друг“, казва висш европейски дипломат пред “Политико“.

Всяка дума на Меркел на срещата има влияние – когато тя повдигна въпроса за кризата с Каталуня, която изобщо не беше на дневен ред, дори испанският премиер Мариано Рахой беше принуден да засегне чувствителната тема.

Търговската политика на Макрон невинаги се приема добре

Голяма част от идеите на френския президент Еманюел Макрон, които той разкри в речта си в Сорбоната, бяха поставени като приоритети в дневния ред от Доналд Туск. Макрон обаче започва да разбира, че не всички решения зависят от него.

Френският държавен глава започна дебат за ефективността на търговската политика на Евросъюза и поиска Еврокомисията да ограничи натиска си за сключване на нови и нови търговски споразумения. Жан-Клод Юнкер обаче няма намерение ги намали, дори напротив. Той изтъкна, че ЕС трябва да сключи определената от него за подценявана, но много важна сделка с южноамериканския блок МЕРКОСУР до края на годината.