С колко души разговаряхте вчера? Ами днес...
Семейството, колегите, приятелите след работа, случайните хора в магазина, на улицата, в заведението. Трудно е да ги преброите.
Кое всъщност броим за разговор?
- Здравейте, едно кафе, моля.- Заповядайте.- Благодаря.- Хубав ден.
Това разговор ли е?
Не, твърди изследване от 2010 г. във Великобритания, което отчита само разговорите, при които се обсъжда конкретна тема. Според данните, събрани от 3000 британци, средно на ден всеки поданик на кралицата разговаря с 27 души. Средна продължителност на разговора - 10 минути, или 4 часа и половина дневно, 68 дни от годината.
Тук обаче става дума за разговор лице в лице. А, ако попитаме с колко души сте комуникирали вчера, отговорът същият ли ще бъде?
Нека добавим към разговорите очи в очи чатовете, SMS-ите, телефонните разговори, имейлите...
Според няколко десетки изследвания интернет поколението, или „милениалите“, както ги наричат американците, ползват далеч по-рядко апликацията на телефона си със слушалка за иконка. Всъщност тя е едва петата най-употребявана програма в един смартфон на човек между 25-35 години.
Тези хора не разговарят, те комуникират.
Друго проучване показва, че според 52% от анкетираните технологиите водят до спад в комуникацията. Според останалите 48% комуникацията е дори повече отпреди, но по други пътища.
Да направим друго преброяване - колко канала за комуникация имате на телефона си? SMS, слушалка, чат. Един чат? Имате ли Facebook Messenger, Skype, Viber, WhatsApp?
Ако сте със залепен за ръката смартфон, вероятно имате всички тези, а може би и още поне една-две други програми. Не? А пишете ли си с хора по стените в социалните мрежи? Защото това също е комуникация.
Друго, което сигурно сте забелязали, е, че тези канали често са отворени паралелно. Колко пъти пишете имейл, докато се уговаряте по Skype с приятел и обяснявате по телефона на друг, че животът е скапан и никога нямате време?
Забелязали ли сте вече, че много хора не считат за грубо да говорят с вас и да си пишат в чата с друг човек? А грубо ли е, ако си пишат в чата с вас и още трима? Всъщност не е, защото вие няма как да знаете това.
Друго проучване пък показва, че според една пета от жените първият голям гаф, който прави мъжът на първа среща, е да си сложи телефона на масата. Нима? Може би всички тези жени с телефона на масата са другите четири пети!?
Невъзпитано ли е някой да вдигне телефона си, докато говори с вас? Не, може да е нещо важно. Съдържанието на разговора определя дали ще се обидите или не. Ами съдържанието на чата? Достатъчно ли е човек да каже: „Извинявай, началството ми пише“?
Ако си говорите за времето и какво правят старите приятели - едва ли ще се впрегнете. Но ако разказвате за някакъв проблем, ако говорите по работа, ако споделяте нещо лично... Определено ще се обидите.
Значи обидата от това дали някой да разделя вниманието си между вас и друг човек е свързана със съдържанието и на тяхната, и на вашата комуникация. С момента, с мястото. Редно ли е да е свързана и със средството - дали става дума за чат или за разговор?
Може би съм вече малко деформиран, но мисля, че не. Поне не и с хора, които са под 40.
Колко разговора паралелно може да води един човек? Странно, но изследвания за това трудно се намират. Ако си пуснете стар филм със секретарка, на чието бюро има 6 телефона (ОК, нека да не е толкова стар филм – с един телефон с десет линии) и тя се прехвърля от разговор на разговор, колко време ще ѝ отнеме в реалния живот, преди тотално да се е объркала за какво разговаря и с кого?
Сравнете това с един чат - отваряте един прозорец, отваряте втори, трети, четвърти и прочие, вече комуникирате с 5 души поединично и с още 7 в група. Губите ли се? В повечето случаи - не, защото целият предишен разговор е пред очите ви.
Имате време да помислите, да проверите дори, преди да отговорите на един или друг.
Разговаряме ли наистина повече, или упражняваме основно една осакатена форма на общуване? През чат можете да пратите вече снимка, гласово съобщение, кратко видео. Нима наистина това са ограничения?
Комуникираме по-бързо, с повече хора, на върховете на пръстите ни има повече информация от когато и да било. Имаме повече гъвкавост какво средство да изберем според съдържанието и възможностите.
Време е да спрем да виним технологиите за изборите си, когато те ни дават безброй нови възможности. Никой не ни спира да кликнем на позабравената слушалка и да чуем гласа на приятел. Даже може да се видим. Защото как да се пие виртуално бира все още не е открито.
Уговорете се в чата и спрете да мърморите за това как нямате време заради пустия телефон, пустия интернет, фейсбук или друг чат. Защото заради тях всъщност имате повече време и повече контакти.
А съдържанието на разговорите, както и преди, зависи от нас!
----
* Този материал е създаден по проект "Генерация Z".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни