Правилата в планините не трябва да се променят в изгода на конкретни бизнеси, на конкретни ски зони, на конкретни близки до властта инвестиционни интереси и концесионери.

Това заяви пред БНР Вера Стаевска от екипа на "Зелени закони" и от Асоциацията на парковете в България. Тя коментира изказването на министър Нено Димов, според когото правилата в националните паркове пречат на туризма. Коментарът му бе по повод организираното незаконно изкачване на 1500 души едновременно на връх Мусала.

"Изказването на министър Нено Димов, че в момента планинският туризъм е в застой заради много сериозни ограничителни режими в националните ни паркове, е доста спорно, тъй като всъщност виждаме бум. Нямаме данни за занижен планински туризъм, но имаме данни за влошена околна среда. На това трябва да обърне внимание екоминистърът. Вратичките, които отваря изказването му, са за инициативи за промени в плановете за управление на националните паркове. Но има нужда от по-строги мерки за защитата на парковете, а не от облекчаване на защитните им режими", заяви Стаевска.

Според нея отново се прави опит за подновяване на разговора за облекчаване на защитните режими.

"Една промяна в Закона за защитените територии би могла да компрометира защитата на планините. Детайлните мерки и режими за всеки един от парковете се определят от плановете им за управление, а не от Закона за защитените територии", заяви Стаевска.

Според нея за да се избегнат конфликти, е необходим по-добре обмислен контрол, а не повече контрол.

От "Коалиция За да остане природа в България" също излазоха днес със становище. То е озаглавено Министърът на околната среда заплашва бъдещето на националните паркове.

"Това не е първият призив на министър Димов за отслабване на защитата на национални парковете. Напомняме, че преди време той призова депутатите за спешни промени в Закона за защитените територии, които да улеснят застрояването на националните паркове. Грижата за защитените територии от страна на министър Димов трудно може да се забележи", посочват от екокоалицията.

Ето и цялото становище:

Коалиция „За да остане природа в България“ остро възразява срещу изказването на министъра на околната среда и водите Нено Димов, че строгите правила в националните паркове пречат на туризма. Паркове и съответно туризъм в тях, има единствено благодарение на дългогодишната, национална работа за опазването на тези крехки и ценни места в Рила, Пирин и в Стара планина.  

В началото на двадесети век склоновете на българските планини са оголени от сечи. Много населени места са заплашени не само от недостиг на дървесина но и от наводнения, ерозия, съответно от липса на вода. Това стряска обществото, налага спешното развитие на лесовъдската наука и практика, както и защитата на последните места, където се срещат вековни гори, планински езера, чист въздух и живописни пейзажи. Националите и природни паркове и защитената природа на България са много важно достижение на страната ни. Благодарение на постигнатото, ние разполагаме с генни банки и с ефективно противодействие срещу негативните ефекти на климатичните промени. Градивната работа за природозащитата е важен принос за бъдещото качество на живот на Балканите и в Европа.

С времето защитата на планината започва да носи редица ползи, включително и възможности за пълноценен, качествен отдих. Националните и природни паркове се превръщат в любима дестинация на милиони българи и гости на България. Но опазената природа е и голяма отговорност - популярността на парковете означава все по-голяма заплаха за тях. Масовото човешко присъствие, растящите планински курорти, строежите на ски инфраструктура превръщат много места из тези острови на дивата природа в урбанизирани зони, сечища, натоварени пътища.

В този контекст публичен натиск не от кой да е, а от министър на околната среда и водите за отслабване на защитата на националните паркове, е изключително опасен прецедент. Множество изследвания през последните години показват, че България губи природен ресурс - чист въздух, реки, вековни гори, видове. Намалява количеството и се влошава статуса на високопланинските езера. Този ресурс не е само национален, той е принос и отговорност към качеството на живот в Европа. Отказ от опазването му е национално предателство и бомба със закъснител в европейски мащаб.

Това не е първият призив на министър Димов за отслабване на защитата на национални парковете. Напомняме, че преди време той призова депутатите за спешни промени в Закона за защитените територии, които да улеснят застрояването на националните паркове.

Правила в парковете трябва да има, ползата им трябва да се популяризира активно и споделената отговорност за спазването им от всички - институции, граждани и гости на България, трябва да е пределно ясна.

Грижата за защитените територии от страна на министър Димов трудно може да се забележи. Въпреки непрестанния и обезкуражаващ натиск на министъра за улесняване на сечи и строежи в Пирин, коалиция "За да остане природа в България" му препоръчва:

- да съгласува публичното си говорене с действащото природозащитно законодателство;

- да работи активно със структурите на подопечното си ведомство за ефективна защита на националните паркове, за да осигури дългосрочно устойчив туризъм и ред други ценни услуги, които природата предоставя;

- да популяризира начините за опазване на парковете - посетителите им трябва да разбират, че опазването на природното наследство е подобно на това на културното - изисква внимание, правила и инвестиция.

Коалиция "За да остане природа в България" е готова да помогне на МОСВ и на парковите администрации за модернизирането и популяризирането на мерките за защита на националните паркове.