Изборът на нов главен прокурор в състезание без конкуренция е режисиран, съдебната система в страната е зависима от други власти, а във Висшия съдебен съвет политиците много са внимавали кого пращат за мандат, в който се избира и нов председател на ВАС, и нов главен прокурор, и в бъдеще нов председател на Върховния касационен съд. Това каза в интервю за бТВ председателят на ВКС Лозан Панов. Той бе един от четиримата (срещу 20) членове на Висшия съдебен съвет, които гласуваха против избора на единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев. 

Специално за избора на Гешев и защо вотът му бе "против" Панов обясни: 

Бяхме лишени от състезателност в тази процедура, за да видим в една такава среда как се представят кандидатите. Ние обаче избираме главен прокурор, той трябва да бъде най-добрият, той трябва да бъде човек, който е доказал своите професионални качества.

И най-важното нещо – София осъмна в почти военно положение – с пропускателни пунктове, с множество жандармерия и полиция. Такъв избор до този момент не е имало.

На въпрос обаче Иван Гешев ли е виновен за начина, по който бе избран, Панов обобщи:

"Сценаристите получават висока оценка, изпълнителните – много ниска оценка."

По думите му прави впечатление монолитното гласуване във ВСС, в това число и на членовете му, избрани от политическата квота - Народното събрание. И излъчените от управляващите, и излъчените от опозицията представители бяха единодушни, подчерта Панов и допусна, че партиите внимателно са подбирали кого да предложат за тови състав на Висшия съдебен съвет, в който се избра и председател на ВАС, и главен прокурор, а му предстои и вот за нов председател на ВКС (мандатът на Панов изтича - б.р.).

На въпрос смущава ли го това, че и представители на съдийската колегия гласуваха "за" Гешев, магистратът отвърна:

"Ще използвам думите на Румен Янков (бивш констутуционен съдия и магистрат - б.р.) или поне ще се опитам да ги перифразирам – когато съдиите и членовете на ВСС с дясната ръка се ръкуват с министерствата на вътрешните работи и правосъдието, с лявата ръка трябва да търсят мехлем, за да се предпазят от изгаряне. Всъщност политиците винаги са имали интерес да избират във ВСС зависими магистрати."

Попитан споделя ли тезата на защитниците на избора на Гешев, която се повтаря и от политици от властта - че процедурата по избор е тази, която е заложил бившият министър на правосъдието Христо Иванов (сега част от извънпарламентарната опозиция - б.р.), Панов отвърна: 

"Една процедура дори да не е добра, хората, които я осъществяват, могат да й вдъхнат живот. И обратното. Не, не споделям."

Лозан Панов припомни, че по време на 10-часовото изслушване на Иван Гешев преди гласуването във ВСС Сотир Цацаров е казал, че всъщност "тримата големи" в съдебната власт се избират в други две сгради, а не от ВСС.

"Кои са тези две сгради, в които става този избор? Аз съм участвал в два избора и съм гласувал за два избора – първият е за председател на ВАС и вторият сега за главен прокурор. При избора за председател на ВАС съм гласувал за опонента, това беше съдия Соня Янкулова.

Никой не ме е принуждавал да гласувам за някой друг и съм направил своя вот във ВСС. Втория избор, в който участвах – избора за главен прокурор, мога да свържа, понеже говорите за сграда, със сградата на президентството. Президентът на Република България инициира срещи с представители на съдебната власт, поредица от срещи, в една от които бях и аз. Целта на тези срещи беше да се изясни идеята какъв трябва да е главният прокурор. Това е другата сграда, която свързвам с избора на главен прокурор", заяви Панов.

По думите на магистрата и председател на ВКС най-опасен е страхът.

"Главният прокурор е длъжността в държавата с най-много власт. От значение е кой ще застане на този пост. Защото ако застане на този пост човек, който злоупотребява с власт, при такава комбинация, с такава мощ на прокуратурата, мисля, че опасността за обществото е явна. Предстоят тежки времена за българското общество", каза още Панов.

И обяви, попитан как планира да работи с Иван Гешев в бъдеще:

"Няма как да остана безкритичен, ако видя злоупотреба с власт от който и да било главен прокурор, защото това е важно и защото за един магистрат на моя пост безмълвието, липсата на реакция, респективно мълчанието е съучастие."

Лозан Панов каза още, че не вижда причина да не довърши мандата си начело на ВКС и припомни, че за негов импийчмънт от позицията се говори от години, макар че няма пречка такъв сценарий да се случи сега. (Последният повод за такава атака дойде след писмо на Панов до съдиите във ВКС, разпределени по делото за спиране на съдебното решение за предсрочно осбождаване на Джок Полфрийман, поискано от Сотир Цацаров. В това писмо председателят на ВКС призовава магистратите да не бавят решението си, но интерпретацията на опонентите му бе, че това било намеса в работата на съдиите - б.р.)

"Аз не съм началник на съдиите, аз не мога да им кажа какво да правят, как да решават делата си. Мога да изисквам от тях да си пишат делата в срок, както и направих. Само че те се забавят, ако коментираме казуса "Полфрийман", те се забавят.

Какъв беше смисълът със съгласието на съдебния състав и ръководителя на наказателна колегия делото да се изтегля по-рано? Смисълът беше, че има искане за спиране изпълнението на съдебния акт. Искането от страна на главния прокурор. Това е много важно. Важно е от гледна точка, че бързината е предпоставена от самото искане", мотивира се Панов.

Председателят на ВКС сподели, че срещу него първоначално е имало опити да се въздейства психически, а след това са се включили институциите в съдебната система, сега са включени вече от години и други институции и вероятно след интервюто по бТВ "съпругата ми или аз ще получим нови честитки от НАП".

"Във всички случаи мисля да продължа да работя и да правя това, което правя до този момент", заключи Панов.