Фейсбук се е съгласил да плати 52 млн. долара на модератори на съдържание, които са следили публикациите на платформите на компанията, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
В дело, заведено през 2018 година, служители на подизпълнител твърдят, че Фейсбук не ги е предпазил достатъчно от тежките психологически травми и други вреди, които могат да претърпят заради многократния сблъсък с графични материали, показващи жестокости като малтретиране на деца, обезглавявания, тероризъм, жестокост към животните и други.
Договореното извънсъдебно споразумение предвижда по 1000 долара за модераторите, които са се включили в колективния иск. Тези, които са диагностицирани със състояния, свързани с работата им, ще могат да получат лечение и обезщетения до 50 000 долара, според предварителния текст на споразумението, представен пред съда.
В изявление социалната мрежа благодари "на хората, които вършат тази важна работа, за да направят Фейсбук безопасна среда за всички". Компанията вчера отчете рязко увеличаване в броя на постовете, свалени заради насърчаване към насилие и реч на омразата в приложенията й, допълва Ройтерс.
Според концерна тази тенденция се дължи на подобренията в технологията за автоматично засичане на вредни текстове и изображения.
Най-голямата социална мрежа в света е премахнала около 4,7 милиона поста, свързани с организирани структури, насаждащи омраза, от основната си платформа през първото тримесечие на 2020 година. Предходното тримесечие изтритите постове са били 1,6 милиона.
Премахнати са и 9,6 милиона поста, съдържащи език на омразата, спрямо 5,7 милиона през последното тримесечие на 2019 година. Компанията допълни, че е поставила предупреждаващи етикети на около 50 милиона публикации, свързани с COVID-19. В началото на пандемията Фейсбук обяви, че забранява публикуването на подвеждаща информация за вируса, която може да причини физически вреди.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни