Руският президент Владимир Путин каза днес, че САЩ и техните съюзници игнорират основните руски искания в сферата на сигурността, предават Ройтерс и БТА.

"Анализираме писмените отговори, получени от САЩ и НАТО. . . Но вече е ясно, че принципните опасения на Русия са игнорирани", каза руският президент на пресконференция след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан.

Путин каза, че отказът на САЩ и техните съюзници да се съобразят с руските искания нарушава задълженията им към неделимостта на сигурността в Европа, поети в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Той посочи, че макар западните съюзници да подчертават принципа, че всяка страна е свободна да избира съюзите, в които членува, те пренебрегват принципа на "неделимостта на сигурността", залегнал в документи на ОССЕ. Това, по думите на Путин, означава, че укрепването на сигурността на дадена държава не трябва да е за сметка на други.

"Ясно е, че САЩ и техните съюзници от НАТО пренебрегнаха основните искания на Русия в областта на сигурността", каза руският президент.

По думите на Путин, ракетните установки в Румъния и Полша са заплаха за Русия. Той допълни, че САЩ искат да възпират Русия, като използват за това Украйна, поради което евентуалното й приемане в НАТО би подкопало сигурността на Русия.

На пресконференцията Путин повдигна въпроса за възможността за война между Русия и НАТО, ако Украйна се присъедини към алианса и се опита да си върне Крим със сила.

"Нека си представим, че Украйна е член на НАТО и започне подобна военна операция. Трябва ли да влезем във война с НАТО? Някой замисля ли се е за това? Очевидно не", каза руският президент.

"Трябва да бъдат намерени начини да бъде гарантирана сигурността на всички", каза още Путин и изрази надежда диалогът за Украйна да продължи.

Нито един от лидерите на страните в Евросъюза не иска война, заяви пък по-рано в Москва неговият гост - унгарският премиер Виктор Орбан. Той  пристигна в руската столица именно на разговори с президента Владимир Путин.

"Днешната ми визита отчасти е и мисия за мир", заяви Орбан и подчерта, че европейските лидери настояват за политически решения и споразумения, които са от взаимна изгода.

Орбан заяви, че в хода на срещата му с руския президент би искал и да се договори увеличаване на обема на доставките на газ от Русия до Унгария. Миналата година Будапеща сключи два дългосрочни договора с "Газпром", които уреждат доставките на газ до 2036 г.

Путин заяви, че благодарение на тези договори днес Унгария купува руски газ на 5 пъти по-ниска цена от пазарната в Европа.

Като положителен момент в отношенията между двете страни руският президент оцени и факта, че за последните 11 месеца на миналата година стокооборотът между Русия и Унгария се е увеличил с 30 процента.

Двамата лидери коментираха и сътрудничеството в борбата срещу коронавируса. Путин каза, че Русия е изпратила на Унгария 2 милиона дози руска ваксина срещу COVID-19 и допълни, че в момента се работи за това Унгария да получи технологията за производство на руската ваксина, така че тя да започне да се произвежда и на нейна територия.

Путин припомни, че сътрудничеството между двете страни се развива и по още един проект: единствената функционираща атомна електрическа централа в Унгария - "Пакш".

"Енергетиката като цяло заема голямо място в нашето сътрудничество", посочи президентът.