Страните, подкрепящи военно Украйна, днес провеждат ключово важна среща във военната база "Рамщайн" в Германия. От нея украинският президент Володимир Зеленски очаква силни решения, като изпращане на тежка бронирана техника за неговата страна, която да помогне на Украйна в ключови бъдещи битки срещу Русия, обобщават световните агенции.

В срещата участват министри на отбраната и началници на генералните щабове на 50 страни, които подкрепят Украйна. Сред участниците са американският министър на отбраната Лойд Остин, украинският му колега Олексий Резников, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Срещата ще е възможност и за министрите да се запознаят с новия си германски колега, министъра на отбраната Борис Писториус, назначен на поста преди броени дни.

В началото на срещата в Рамщайн министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин призова за по-нататъшно активизиране на усилията в подкрепа на Украйна за отблъскване на руската агресивна война.

Борбата на Украйна срещу руската инвазия се намира в "решаващ момент", заяви Остин тази сутрин в американската военновъздушна база Рамщайн в Райнланд-Пфалц. Ето защо не е време да се отпускаме - каза той.

"Украинският народ ни наблюдава. Кремъл ни наблюдава. И историята ни наблюдава", каза Остин, обръщайки се към участниците в срещата. Няма съмнение, че "ще подкрепяме силите за самоотбрана на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо", добави той.

Украйна вдъхнови света - добави Остин. Докато Русия бягаше от съюзниците си, Украйна се радваше на "нарастваща подкрепа", за което свидетелстваха многото хора, присъстващи само в Рамщайн. Украинският президент Володимир Зеленски се присъедини към срещата на Рамщайн за първи път чрез видеопослание. Той призовава групата държави да достави повече оръжия, включително бойни танкове. "Трябва да действаме бързо", казва Зеленски. "Кремъл трябва да загуби".

Основната тема на срещата вероятно ще бъде евентуалната доставка на бойни танкове. Германия е подложена на натиск да се откаже от противопоставянето си на доставката на танкове Leopard 2 за Украйна. 

Вчера, в навечерието на днешната среща, САЩ, Великобритания, Швеция, Дания, както и още страни, обявиха нови значителни оръжейни доставки за Украйна. Но в новата военна помощ на САЩ за Украйна няма никакви танкове "Ейбрамс", тъй като САЩ казват, че все още не са готови да доставят такива на Украйна поради причини, свързани с поддръжката и обучението на персонал, който ще ги ползва. Помощта на САЩ в размер на 2,5 милиарда долара включва бронирани бойни машини "Брадли" (59 броя), бронираната бойна машина за противовъзушна отбрана "Страйкър" (90 броя), противоминни блиндирани машини Ем Ар Ей Пи (53 броя) и 350 многоцелеви колесни бронирани машини Ем 998 или "Хъмви" (350 броя).  В пакета от нови помощи са включени също допълнителни боеприпаси за ракетните системи "Хаймарс", 8 системи за противовъздушна отбрана "Авенджър", десетки хиляди артилерийски снаряда и около 2000 бронебойни ракети, съобщи министерството на отбраната.  С това общата помощ, оказана досега от САЩ на Украйна, възлезе на 26,7 милиарда долара.

Великобритания се ангажира да изпрати 600 ракети "Бримстоун", Дания - 19 произведени във Франция гаубици "Сезар", а Швеция - оръдия "Арчър". Тези системи имат обсег от няколко десетки километра, но този обсег е по-малък от онзи, за който настояват украинците.

Лондон вече обеща 14 танка "Чалънджър 2" на Киев, а Полша заяви, че е готова да прати 14 танка "Леопард 2" германско производство на Украйна.  Това е доста далеч от стотиците модерни танкове, от които Украйна има нужда.

Ако на срещата в Рамщайн бъде взето решение на Киев да се доставят тежки танкове, последиците за Украйна ще бъдат отрицателни, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.

"Последиците ще бъдат със знак минус, това е еднозначно. Неведнъж сме казвали, че подобни доставки по принцип няма нищо да променят, но ще добавят проблеми на Украйна и украинския народ", каза Песков.

Срещата днес в базата "Рамщайн" е третата във този форма от началото на конфликта.

Още вчера литовският министър на отбраната Арвидас Анушаускас каза, че няколко страни ще пратят танкове "Леопард 2" на Украйна, но добави, че други информации по този въпрос ще бъдат съобщени по време на срещата.

А полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че Европа трябва сега да разреши доставката на по-модерни танкове за Украйна, за да може тя да се защитава.

Фокусът ще е именно върху евентуалната доставка на бойни танкове. Преди обсъжданията германският министър на отбраната Писториус заяви пред телевизия ZDF, че никой не изключва "възможността за доставка на танкове „Леопард“ или че може да бъде дадено разрешение, одобрение за доставка на други европейски партньори".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви преди срещата, че очаква на Украйна да бъдат обещани "повече тежки и по-модерни оръжия". Украинският президент Володимир Зеленски се обърна директно към Германия: "Сега очакваме решение от европейската столица, което ще задвижи подготвените вериги на сътрудничество по отношение на танковете", каза той в късното си видеообръщение. "Вярвам, че силата на германското лидерство ще остане непроменена."

Сред страните от НАТО Полша по-специално настоява Германия да одобри доставките на бойни танкове за Украйна. Правителството във Варшава иска да достави на Украйна танкове "Леопард" от собствените си запаси, но за целта се нуждае от одобрението на германското правителство. Съвсем наскоро обаче Полша повдигна въпроса за възможността да достави танкове "Леопард" против волята на Германия: ако германското правителство окаже "силна съпротива" на плановете, правителството ще бъде готово да предприеме такава "нестандартна мярка", заяви заместник-министърът на външните работи Павел Яблонски в радиоинтервю.

Литовският министър на отбраната Арвидас Анусаускас заяви пред информационна агенция AFP, че освен Полша още няколко държави са решили да доставят танкове "Леопард" на Украйна. Повече информация ще бъде предоставена на срещата в Рамщайн.