Вицепремиерът Меглена Кунева е впечатлена от работата на румънските структури за борба с корупцията. Това стана ясно от нейно интервю пред радио К2 в Русе, където тя спря след срещата си в Букурещ с премиера Виктор Понта, с министри и представители на различни тамошни институции.

И в България може да се направи такава структура, но трябва да се намери смел човек, който да я оглави и който да има смелостта да прилага закона. Политиците трябва да допуснат този човек да се появи, каза Кунева. Ръководителите на румънската структура са били атакувани по всички линии, но са успели да устоят на атаките, обясни тя.

Смешно е да се твърди, че нямало корупция и политически натиск над съдебната система в България. Аз бях на правна комисия, двамата министри – на правосъдието и МВР, имат пълната ми подкрепа. Това е координирано усилие и политика на правителството. И двете стратегии имат голям потенциал. Отхвърлянето им е форма на мързел, заяви Кунева пред радио К2.

Разбирането за независимостта на антикорупционните органи от партиен натиск, липсата на страх, че работата на агенциите утре може да се обърне срещу сегашните управляващи, доверието в прокуратурата - това са все решаващи факти за успеха на двата румънски органа. Над 60 % е доверието на румънското общество в антикорупционните им структури и то при намален бюджет, каза Меглена Кунева.

Другата новина от нея бе, че България и Румъния може да кандидатстват за финансиране по плана „Юнкер“ с четири общи проекта. Два от проектите са за изграждане на мостове над река Дунав при Силистра - Калъраш и при Никопол – Турну Мъгуреле. Другите два са за изграждане на хидросъоръжение на реката и за вертикален газов коридор „Север-Юг“.

Ще трябва да се състезаваме с Румъния и борбата ще е голяма, защото който пръв подаде проекти по плана „Юнкер“ - печели, обясни Меглена Кунева.