Вандали стъпкаха цветята на Орлов мост, гръмна навремето един от най-многотиражните национални всекидневници. Вандалите бяха протестиращи природозащитници, а ръководителят на медията - известен български политик и бизнесмен, доскорошен притежател единствено на скромен опел. Стотиците хиляди читатели на вестника така и не разбраха от него какво събитие е довело до преждевременната смърт на десетки теменужки в центъра на София. Разбраха само, че там вилнеят някакви умопобъркани, защото, нали, кой нормален човек целенасочено умъртвява насаждения.
Нищо старо не е забравено, напротив, дори е усвоено до съвършенство, защото и днес същият този политик подменя реалността, използвайки медиите като трибуна. А "Благодаря ви, колеги" и "Проверете си!" чуваме всеки път, когато журналист му зададе неудобен въпрос, който не се вписва в предварително замисления за деня монолог, последван от рязко напускане на мястото на събитието. Разбира се, винаги може да са виновни и ПП, и Иван Костов.
Ето няколко пресни примера за това как (съ)председателят на ДПС Делян Пеевкси (защото надали някой още не е разбрал кой е политикът с опела) продължава да изгражда паралелни реалности (или алтернативни истини) на някои събития, и то често съвсем успешно:
Прокуратурата и антикорупционната комисия обслужват ПП-ДБ
Това, особено в частта за държавното обвинение, са често повтаряни тези на санкционирания от САЩ и Великобритания за корупция партиен лидер.
"Лицето Антон Славчев", временен (колко да е временен) ръководител на КПК, чиято оставка ПП-ДБ поиска, бе обвинен от Пеевски през август, че се е отказал от претенции срещу сем. Прокопиеви за 200 млн. лв., както и че обединението всъщност цели да го прати в прокуратурата, за да му осигурява там Славчев чадър, след като спечели конкурс за обвинител.
А Борислав Сарафов, чийто избор за изпълняващ функциите главен прокурор бе атакуван от ПП-ДБ пред Върховния административен съд, бе обвинен, че "потулва" разследвания за ПП-ДБ, "пудели", "пачки", "мистър Кеш" и пр.
Всъщност реалността е следната: едно от последните действия на държавното обвинение с този ръководител бе да откаже да се занимава със сигнала на ПП-ДБ срещу Делян Пеевски, базиран на твърденията на почетния председател на Движението Ахмед Доган за "мутренски подход и отнемане бизнеса на хората с прокуратурата и полицейските служби". Това се случи в средата на септември.
Иначе с "пудели", "пачки" и митници в основата на обвиненията на Пеевки към Сарафов, прокуратурата се занимава още от навечерието на предходната предизборна кампания със скандала "Живко Коцев". Дали се занимава с останалите телевизионни "сезирания" на Пеевски, обаче към момента не е известно. Не е известно и да е проявила нов интерес към разкритията около Нотариуса, нито към тези на Цветан Василев за бившия му партньор.
Що се отнася до "лицето Славчев" - КПК бе принудена да се откаже от претенциите си към издателите на "Икономедиа" след оправдателни съдебни решения и едно решение на Върховния касационен съд. Факт е, че и Славчев, и предшественикът му Сотир Цацаров, дълго и упорито поддържаха искове към Прокопиеви. В допълнение Славчев в действителност спечели конкурс за прокурор в СГС, но не може да встъпи заради обжалване. Иначе и сега законът му позволява да напусне КПК по собствено желание, не е нужно ПП-ДБ да инициира принудителното му отстраняване.
Разбира се, обвиненията на Пеевски срещу шефа на антикорупционната комисия не попречиха на депутатите му да гласуват на 19 септември против предложението на ПП-ДБ за отстраняването му от поста (заедно с ГЕРБ, ИТН и БСП).
Както и на КПК да се активизира срещу единствения "доганист" в Хасковско - кметът на Минерални бани, в чиито имоти нахлу на 21 септември, а в същия ден "неработещата" прокуратура да го остави в ареста.
Тема за размисъл
За обоснованите предположения за влиянието на Пеевски в съдебната система в годините назад няма нужда да се припомня и тук. Има смисъл да се спомене само активизирането на прокурорската колегия към ВСС, която веднага след призива на Пеевски да се избере постоянен главен прокурор, пристъпи към действие. Както и предизвестеното решение на Върховния административен съд с председател Георги Чолаков за това кое ДПС ще вземе марката на изборите.
Тема за размисъл обаче е дали с обвиненията към Сарафов, който отсъства от половин година сред политическия хаос и съответно липсва нов господ за кланяне, няКОЙ не се опитва да го страхува и побутва в правилната посока? И дали с обвиненията към КПК, славеща се като "бухалка" за политическа саморазправа, Пеевски не се опитва да я дистанцира от себе си, за да я направи една идея по-обществено приемлива? Последното може да се приложи и към притихналия Сарафов, особено ако ВСС все пак реши да номинира кандидат за постоянен титуляр на обвинението в поредното състезание с един кон.
Ясно е само, че и КПК, и обвинението видимо стъпват на пръсти около (съ)председателя и активно работят срещу Доган. Което не кореспондира съвсем с паралелната реалност на Пеевски, че обслужват политическите му опоненти.
На коя местна организация сте член?
На коя местна организация сте член е, както се казва, въпрос за един милион долара. Бе отправен от журналист на Клуб Z към Пеевски с оглед подозрението, че той изобщо не членува в партията, която иначе оглавява.
Според устава на ДПС само член на партията има право да избира и да бъде избиран, а Делян Пеевски години наред бе представян пред обществеността като гражданска квота при реденето на кандидатдепутатските листи. Членовете пък са задължени да се впишат в организация по местожителство, в случая би следвало да е в София. Така или иначе (не)членът бе посочен от "баща" си към онзи момент Доган и гласуван на конгрес за (съ)председател на партията (може да се окаже и противоуставно).
Ще кажете, че въпросът не е с особено висока степен на сложност. Но за Пеевски се оказа, че е, защото единственият му отговор (придружен с напускане) бе:
"Проверете си го, това е ваша работа."
И ето как този въпрос от сферата на "висшата математика" остана без публичен отговор. Все едно такава тема изобщо не съществува и успешно потъна в забвението на омертата в ДПС.
Лица от ПП съсипали "Булгартабак"
"Ами проучете си, проверете!" - чухме и вчера, когато Пеевски хвърли поредната медийна бомба: лица от ПП са съсипали "Булгартабак". Става въпрос за фалирания тютюнев холдинг, в който Пеевски официално имаше дялове, а неофициално контролираше целия и който също имаше заеми от печално известната Българска банка за развитие.
Темата отново стана актуална с акцията срещу "спонсора" на Доган - Румен Гайтански-Вълка, в която отново участва "обслужващата" политическите опоненти на Пеевски прокуратура...
Проучете си, проверете, ходете питайте, обиколете, снимайте е често прехвърляне към журналистите на недоказани твърдения на Пеевски, в т. ч. за президента Румен Радев и съветниците му, придружени иначе с множество епитети, за да е сигурно, че цветистият език ще намери място в централните емисии новини. Пеевски умело използва функцията на медиите да информират и събират широка гама от коментари, за да гарантира публичност на твърденията си. Но никога няма да го видите да дава интервю, защото там трудно ще си тръгне с "Благодаря ви, колеги" (каквито не сме), след като е обрисувал поредната си паралелна реалност.
(Остава тая утеха: подмяната на реалните събития е толкова успешна, колкото къса е нашата памет и колкото притъпено е критичното ни мислене.)
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни