В Софийския градски съд започна делото срещу прокурора от Софийската районна прокуратура Константин Сулев, предава БТА.

В списъка със свидетели по делото са бившият районен прокурор на София Невена Зартова и предишният главен прокурор Иван Гешев. Те би трябвало да дадат обяснения пред съда на 3 април.

Делото е преинтересно, освен с имената на участниците, и с това, че прокурор е обвинен за длъжностно престъпление именно заради действията, които е вършил като... прокурор.

Накратко - при избухването на войната между Иван Гешев и Борислав Сарафов по върховете на прокуратурата, на 29 май 2023 г. в една от т. нар. медии излиза снимката на Сарафов и сочения за лобист от "дълбоката държава" в съдебната система Петьо Петрьов-Еврото - пред ресторант "Осемте джуджета".

Буквално на следващата сутрин шефката на Районна прокуратура Невена Зартова е в кабинета на Гешев - все още оглавяващ държавното обвинение. Следват в рамките на деня шеметно бързи събития - особено на фона на обичайните темпове на нашата прокуратура, ако някой "простосмъртен" чака тя да действа. Районна прокуратура се самосезира срещу Петьо Еврото и неговия близък Кристиян Христов. Не е учудващо, че замисълът е към това дело да бъде прикачен и Сарафов - което и става.

Същия ден като свидетел № 1 дава показания бившата жена на Еврото - Любена Павлова (която после премисли и спря да говори срещу него - бел. ред.), а вечерта вече "юнаците" от ГДБОП извършват претърсвания и изземвания.

В рамките на спешни "джуркания" на системата за случайно разпределение - са избрани последователно един след друг цели четирима наблюдаващи прокурори на проверката. Сулев "се паднал" чак четвърти, но пък е най-активен (Както Клуб Z вече писа, това става в 02:36 ч след полунощ. Предишният - трети наблюдаващ прокурор, е изтеглен 1 мин. по-рано - бел. ред.).

Така по-късно той бива обвинен за това, че за времето от 30 май до 1 юни 2023 година (както казахме - събитията се развиват мълниеносно - б.р.), при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице е нарушил и не е изпълнил служебните си задължения с цел да набави облага за Иван Гешев, като не допусне да бъде изнесена информация срещу него в медийното пространство, както и с цел да причини вреда на Петьо Петров и Кристиян Христов.

Кристиян е именно младият човек, който бе задържан... пред сградата на БТА, където беше обявил, че ще дава пресконференция срещу Гешев. Документирано е как тогава районна прокуратура натиска БОП-аджиите човекът да не бъде пускан по никакъв начин и дори... му образуваха мълниеносно втора проверка, за да имат нов повод за 72 ч. арест. Между другото тогава срещу своеволията на прокуратурата в качеството си на началник в ГДБОП възразява... Калин Стоянов, сега депутат на Пеевски и бивш вътрешен министър. 

Друга част от обвиненията срещу Сулев бяха, че няма как Районна прокуратура да разследва магистрат - камо ли зам. главния по това време прокурор Сарафов. И че случаят е следвало да попадне у специалната прокурорка Даниела Талева (което в крайна сметка и стана и.. не доведе до нищо).

След като прокуратурата - междувременно "обърнала палачинката", внесе обвинителен акт срещу Константин Сулев и делото стигна до Софийския градски съд, съдът моментално го прекрати. Още на предстартовото - разпоредително заседание.

На 30 април 2024 г. съдия Аделина Иванова изчете буквално сразяващо прокуратурата 30-минутно определение. В него тя напълно се съгласи с доводите, че няма как прокурор, работещ в съответното звено на държавното обвинение, избран по редовен начин за наблюдаващ прокурор, да върши престъпления при действия по служба. Тя даде пример, че този магистрат би могъл да извърши престъпление по служба, ако например участва в комисия, която трябва да одобри малка обществена поръчка и изнесе данни към единия от участниците в търга.

Както днес "Лекс" припомня - Апелацията приема напълно мотивите и се съгласява с определението.

Но... и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов обаче атакува пред Върховния касационен съд, като поиска той да възобнови делото, защото прокуратурата е била лишена от възможността да защити обвинителната си теза, тъй като съдът е прекратил делото, вместо да се произнесе с присъда.

В началото на година ВКС уважи искането му и върна делото на нов състав на СГС. Така се стигна до днешния рестарт.

Защитата се отказа от разпита на няколко свидетели, както и на няколко експерти.

Прокуратурата поиска да бъдат разпитани бившият началник на “Вътрешна сигурност” в МВР Стефчо Банков, Любена Павлова и Велимир Атанасов - свързани с Петьо Петров (любопитно е, че бившият съдия Атанасов излиза и в една паралелна история като най-близкия съмишленик на застреляния показно Мартин Божанов-Нотариуса - б.а.). Причина за това е промяна на показания, предаде БТА.