
Meta ще вложи стотици милиарди долари в компютърна инфраструктура за изкуствен интелект, като част от амбициозен проект за създаване на т.нар. суперинтелект – ИИ, способен да надмине човешките когнитивни възможности.
Първият суперклъстер на компанията, с капацитет над 1 гигават, ще заработи още през 2026 г., съобщи главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг.
"В усилията си в областта на суперинтелекта съм фокусиран върху изграждането на най-елитния и талантлив екип в ИТ индустрията. Ще инвестираме и стотици милиарди долари в изчисления, за да създадем суперинтелект. Имаме капитал от нашия бизнес Meta, за да направим това", обяви Зукърбърг, цитиран от "New York Post".

Суперклъстерът носи името Prometheus, на митичния титан Прометей, дал огъня на човечеството, а паралелно се изграждат още няколко структури с огромна изчислителна мощ – включително Hyperion, способен да се мащабира до 5 GW, както и серия от клъстери под името Titanium. Един от тях ще заема площ, сравнима със значителна част от Манхатън.
"Лабораториите за суперинтелект на Meta ще разполагат с водещото в индустрията ниво на изчислителна мощност и с най-много изчислителна мощност на изследовател в областта на изкуствения интелект", добавя още Зукърбърг.
Финансирането на проекта ще дойде от основния бизнес на Meta – рекламата във Facebook, Instagram, WhatsApp и Messenger. Освен това компанията планира да вложи 14,3 милиарда долара в Scale AI – стартъп, фокусиран върху подготовката на данни за обучение на ИИ системи.
През юни 2025 г. към Meta се присъедини съоснователят на Scale AI Александър Уанг, който пое позицията на главен директор по изкуствен интелект. В екипа вече са привлечени и ключови фигури като бившия шеф на GitHub Нат Фридман, основателя на стартъпа Adept Даниел Грос, както и Руомина Панга от Apple, чийто компенсационен пакет надхвърля 200 милиона долара.

Проектът видно си поставя за цел не просто да настигне, а да изпревари водещите си конкуренти в сферата – OpenAI, Google и Anthropic. Разрастването на проектите за ИИ стимулира и търсенето на висококвалифицирани специалисти – от математици и специалисти по машинно обучение до инженери с експертиза в области като компютърно зрение и анализ на данни. Освен разработчици, компаниите търсят и експерти, способни да адаптират ИИ модели към пазарни нужди, както и професионалисти, които използват готови AI решения за оптимизиране на бизнес процеси.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни