Българският енергиен холдинг е участвал в увеличението на капитала на проектната компания "Южен поток България" въпреки разпореждането на служебния министър на енергетиката да бъде замразено всякакво по-нататъшно участие до изясняване на проблемите с Брюксел. Това става ясно от публикация в Търговския регистър, която е с дата 11 август. От нея става ясно, че държавната компания е внесла 192,1 млн. лева. Това са 50% от необходимото увеличение до 382 млн. лв., както беше предвидено по устав.

Още на 7 август Щонов е издал заповед, с която да бъде стопирано участето на БЕХ в проекта. Вчера министерството съобщи, че е наредило спирането на всякакви действия по спорния газопровод.

Решението за увеличение на капитала е взето още в края на миналата година от кабинета "Орешарски". На практика то не дава възможност за старт на проекта, но е възможно с част от парите да се плати предварително на строителната компания и след това тя да търси неустойки.

Eто и хронологията на събитията, както днес я изпращат от Министерството на икономиката и енергетиката:

Въпреки предприетите от служебното правителство мерки за замразяване работата по проекта "Южен поток", на 18.08.2014 г. в Търговския регистър е вписано увеличение на капитала на проектната компания "Южен поток България" до 397,6 млн. лв. Това действие от страна на ръководството на "Южен поток България" представлява нарушение на протоколно решение на министър Васил Щонов от 11 август 2014 г. да се прекратят всички действия по проекта до привеждането му в съответствие с европейското законодателство. В изпълнение на поетия от служебното правителство към обществото ангажимент за пълна прозрачност ви предоставяме следната информация:

На 7 август 2014 г. министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов изпраща писмо до Българския енергиен холдинг с нареждане да се преустановят всички действия по изграждането на газопровода "Южен Поток". На 8 август 2014 г. министър Щонов се среща с изпълнителните директори на "Южен поток България" и БЕХ. По време на срещата подчертава необходимостта от прекратяване на по-нататъшни действия по проекта и набелязва следващи стъпки по привеждане на проекта в съответствие с европейските изисквания.

На 11 август министър Щонов издава протоколно решение за прекратяване по-нататъшни действия по проекта. В същия ден, изпълнителният директор на БЕХ изпраща нарочно писмо до г-н А.Б. Милер, председател на управителния съвет на ОАО "Газпром", с копие до ръководството на "Южен поток България", с което изрично се разпорежда ръководството на "Южен поток България" да не предприема стъпки към увеличаване на капитала си и да не предприема действия свързани със започване изпълнение на договора за инженеринг, реализация и строителство на газопровода. Въпреки това, на 12 август, в 16:23 ч. ръководството на "Южен поток България" подава заявление за увеличаване на капитала на дружеството, което е вписано в търговския регистър на 18 август.

Проектната компания "Южен поток България" е 50% собственост на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и 50% собственост на ОАО "Газпром". Съветът на директорите се състои от пет члена и всички решения се взимат единодушно. Компанията се представлява от двама изпълнителни директори заедно. Министерството на икономиката и енергетиката вярва, че действията на ръководството на "Южен поток България" не защитават интересите на Българския енергиен холдинг в дружеството и възнамерява да отнесе случая към правоохранителните органи.

Според информация на МИЕ, увеличаването на капитала само по-себе си не представлява начало на строителството на проекта, а позволява да продължат подготвителните работи по него.  Старт на изграждането на "Южен поток" на българска територия ще се осъществи едва след извършване на авансови плащания към изпълнителите на проекта, което  е възможно само след подпис и на двамата изпълнителни директори на "Южен поток България."

Служебното правителство подкрепя проекта "Южен поток" на българска територия, но той следва да се реализира единствено при пълно спазване на европейските правила. Припомняме, че през месец юни т.г. Европейската комисия стартира наказателна процедура поради съмнения, че проектът не съответства на изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет и при избора на изпълнител за изграждането на българското трасе са нарушени правилата на европейския вътрешен пазар.

Министерството на икономиката и енергетиката ще окаже пълно съдействие на Европейската комисия по всички въпроси, свързани с  проекта "Южен поток".

В събота с открито писмо „Независима България” на Алекс Алексиев призова президента и премиера да спрат всички дейности по "Южен поток". Два дни по-късно от Реформаторския блок също настояха за спиране на всякакви действия по „Южен поток" и за отмяна на неправомерните актове на министри от кабинета „Орешарски".