Вчерашната изненадваща оставка на постоянната представителка на САЩ в ООН Ники Хейли - една от ключовите фигури в администрацията на президента Доналд Тръмп, е централна тема на днешните американски и британски вестници, пише БТА. 

"Ню Йорк таймс", който е един от най-яростните критици на президента, пише в редакционна статия, че мнозина ще съжаляват за нейното оттегляне. Тя можеше да говори открито, както самият президент, за недостатъците на системата на ООН, но въпреки това успяваше тихомълком да води по-практичен начин многостранна дипломация, характерна за световната организация.
В една администрация, която силно цени безпределната лоялност, Хейли успя да запази поне някои от личните си приоритети и резултатът бе, че може да си позволи нещо крайно рядко срещано: да напусне администрацията на Тръмп с ненакърнено достойнство, отбелязва "Ню Йорк таймс". 

Според вестника очаква се един ден Хейли да бъде кандидат за президент, макар че й се е налагало да защитава някои от най-лошите политики и инстинкти на сегашния стопанин на Белия дом. Но тя винаги може да отбележи като свой актив и някои по-конструктивни роли, които е изиграла. Тръмп може само да се надява да избере за неин заместник фигура от същия тип.
Макар политиката на Тръмп, поставяща Америка на първо място, да е рязко отрицание на мултилатерализма, много дипломати в ООН ценяха г-жа Хейли като прагматичен посланик, който можеше да обясни действията на президента на света, смутен от хаоса във Вашингтон. Тя установи добри отношения с генералния секретар на ООН Антониу Гутереш и успя да избегне очерталия се разрив между САЩ и ООН.
Тя обаче запази и известна независимост от президента - например по отношенията с Русия и по други въпроси. "Ню Йорк таймс" припомня и миналото й като губернатор на щата Южна Каролина.

"Подобно на повечето републикански лидери Хейли успя да направи главозамайващ пирует по време на президентската кампания през 2016 г.: отначало критикуваше Тръмп, наричайки го "всичко, което един губернатор не иска в един президент. Когато обаче видя, че възходът му е неизбежен, успя да скочи на неговата платформа в движение и да стане негов ентусиазиран поддръжник", отбелязва нюйоркският всекидневник. 

По подобен начин вижда политическото й бъдеще и "Вашингтон пост". Внезапната оставка й гарантира място в уникален клуб с един член - на бивш служител на Белия дом, който напуска орбитата на Тръмп като политическа сила, която може да се окаже потенциална заплаха за президента, независимо от вчерашното й изявление, че не смята да се кандидатира за президент през 2020 г., и обещанието й да подкрепи Тръмп при следващите избори.

Според вестника именно категоричността на това изявление подчертава едновременно и лоялността, която Тръмп изисква от своите хора, и политическите усложнения, които Хейли може да причини на президента.

"На 46 г. Хейли успя да изгради свой собствен политически бранд и има пред себе си потенциално дълга кариера. Бившата губернаторка на Южна Каролина смесва домашен южняшки чар с твърд политически инстинкт. Тя е дъщеря на имигранти, натрупала опит както като вътрешен управленец, така и вече във външната политика от 2-годишния си стаж като един от топ дипломатите на Тръмп", пише "Вашингтон пост".

Вестникът цитира Майк Мърфи - дългогодишен републикански стратег и критик на Тръмп:

"Тя е изгряваща звезда, а той е цар, и това неизбежно предполага напрежение между тях. Политически погледнато, всяка звезда в партията е заплаха за Тръмп, защото неговият сталинистки маниер изключва друго слънце бог - роля, запазена само за Тръмп." 
 

А според социолога Кристин Матюз, която работи с републиканските кандидати, Хейли напуска администрацията на Тръмп "при свои условия, запазвайки непокътната личностната и и политическата си идентичност".

"Тя изигра своята роля много добре и почтено и успя само да укрепи репутацията си - вероятно единственият човек в администрацията на Тръмп, който може да се похвали с това. Хейли е човек извън републиканския лидерски стереотип - тя е американка от индийски произход, млада, прагматична и в същото време консервативна, и този имидж, мисля, работи добре за нея", подчертава Матюз, цитирана от "Вашингтон пост". 

Вестникът признава, че тя е изгряваща звезда, но добавя, че не е ясно кога и къде тя може да заблести с пълната си светлина.

Внезапността и секретността около обявяването на оставката й (Тръмп твърди, че знаел за това от 6 месеца) пораждат спекулации за нейните мотиви. Широките пълномощия, с които тя разполагаше по времето на Рекс Тилърсън като държавен секретар, очевидно бяха подрязани с идването на Майк Помпео в Държавния департамент и на Джон Болтън като съветник по националната сигурност. Двамата установиха контрол над външната политика на Белия дом и излязоха на много по-преден план от своите предшественици, което очевидно не се нрави на Хейли. Освен това Тръмп вероятно е подозрителен относно нейните амбиции и заради медийния имидж, който тя успя да си създаде. А и самата Хейли в частни разговори е изразявала скептицизъм от някои от политиките и тактиките на президента, макар и да избягва открито да го критикува, отбелязва "Вашингтон пост". 

През септември Бойко Борисов пусна снимка във фейсбук от срещата си с Хейли в ООН.

Според лондонския "Гардиън" оставката на Хейли е изненадала и много дипломати в ООН, и висши служители на Държавния департамент. Помпейо и Болтън не знаели за оставката до последно. Вестникът отбелязва вчерашните думи на Тръмп, че ще потърси заместник, който да е като нея. Една от спекулациите бе, че той може да възложи тази роля на дъщеря си Иванка, но самата тя побърза да я опровергае, пише "Гардиън". 

Самият Тръмп каза пред репортери на път за предизборна среща в щата Небраска, че има петима кандидати, които да заместят Хейли. Един от тях била Дина Пауъл - бивша заместничка на съветника му по националната сигурност. Но вестникът споменава и името на американския посланик в Германия Ричард Гренел, който има зад гърба си 8-годишен стаж в мисията на САЩ в ООН. Вестникът цитира Тръмп, според когото Гренел не бил в списъка му, но можел да обмисли и неговата кандидатура, макар че той се справял много добре на сегашния си пост и бил необходим там.

"Гардиън" отбелязва също, че оттеглянето на Хейли предизвиква безпокойство сред съюзниците на САЩ в ООН. Въпреки нейната остра риторика (предупреждавайки всяка страна, която гласува срещу САЩ, че си "записва имената"), тя успяваше да убеди Тръмп, че ООН е полезна организация, която служи на националните интереси на САЩ, подчертава лондонският всекидневник.