Сръбският президент Александър Вучич обяви историческа победа на своята десноцентристка партия на парламентарните избори вчера с 63,4% от гласовете, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Признателен съм на народа за тази историческа подкрепа", заяви той пред свои привърженици в централата на сръбската прогресивна партия в Белград. "Ние спечелихме навсякъде, спечелихме и там, където никога не бяхме печелили", каза Вучич, цитиран от АФП.

Сръбската прогресивна партия побеждава на изборите с 63,35%, съобщи на пресконференция снощи в Републиканската избирателна комисия представителят на Републиканското статистическо бюро Миладин Ковачевич, който влиза в нейния състав, цитиран от ТАСС.

"Обработени са данните от 196 избирателни секции. Активността на избирателите е 59,43%. Води Сръбската прогресивна партия с 63,35%, следвана от Социалистическата партия на Сърбия с 10,67% , трета е Сръбската радикална партия с 1,58%", заяви Ковачевич, като допълни, че останалите партии не са преодолели бариерата от 3%.

Председателят на РИК Владимир Димитриевич съобщи, че в хода на гласуването не са били установени сериозни нарушения.

"Всички секции затвориха навреме, нямаше данни за сериозни нарушения", каза председателят на комисията, цитиран от ТАСС.

Уместен ли е коментарът на еврокомисаря Вархей?

Практиката на Еврокомисията е да не коментира изборите, преди да им бъде направена оценка от мисията на Службата за демократични институции и човешки права (СДИЧП) към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. В случая със Сърбия ЕК следва абсолютно същата практика.

Това заяви днес в отговор на жулналистически въпрос Петер Стано – говорителят на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел.

Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей обаче коментира вота малко след приключването му. В туитър той написа следното:

„Важен ден за Сърбия с парламентарните и местните избори. Очакваме да работим с новото правителство по свързаните с ЕС реформи. Ангажирани сме с това Сърбия да върви бързо и да подкрепим икономическото възстановяване след кризата с COVID-19.“

Стано бе попитан дали на фона на неговите думи този коментар е уместен.

„Както разбирам, комисарят, който отговаря за поддържането на контактите със Съпбия в качеството й на кандидат за ЕС, е изразил своите очаквания да работят заедно със Сърбия. Това е нещо, което правим така или иначе. Работим, ще продължим да работим със Сърбия , гледаме как там се извършва трансформацията, реформите, необходими по пътя на присъединяването“, отговори „гласът“ на европейската дипломация.