Ръководството на социалната мрежа "Фейсбук" е било особено притеснено от обвиненията в пристрастност на модерирането на консервативно съдържание в САЩ. В реакция на това те са възприели механизми, които ограничават дезинформацията и фалшивите новини, разкрива теч на вътрешни документи, публикуван от Gizmodo.
Това е довело до множество експерименти с алгоритмите на платформата, които са имали ефект върху това как и какви новини и друго съдържание, включително политическо, е било представяно на потребителите - не само в САЩ, но и по света.
През 2016 г., когато Доналд Тръмп спечели президентските избори, Марк Зукърбърг твърдеше, че неговата платформа не може да има влияние върху резултатите от изборите. Скандалът с Cambridge Analytica разби този мит - оказа се, че данни на милиони са ползвани за създаване на алгоритми, с които да бъдат облъчван американският електорат.
Facebook бързо започна работа върху ограничаване на тези ефекти и възстановяване на репутацията си. Според информация на Gizmodo, въпреки уверенията на Зукърбърг, че няма подобни притеснения, цялото висше ръководство на компанията е било в постоянни дискусии за това как да се подхожда към фалшивите новини и дезинформацията, насочени към манипулиране на гласуващите
През последните няколко години обаче социалната мрежа е под постоянна атака от републиканците в САЩ - те твърдят, че компанията ограничава техните говорители и поддръжници и подкрепя тезите на демократите чрез алгоритмите и модерирането на съдържание.
След Тръмп - борба с дезинформацията, след Байдън - друг подход
Ако след изборите през 2016 г. хората на Зукърбърг са започнали да работят усилено по методи за ограничаване на фалшивите новини и дезинформацията, след вота през 2020 г., спечелен от Джо Байдън, тази тенденция е обърната.
Facebook реагира не само на обвинения на републиканците - множество потребители са се оплаквали и заради токсичните и негативни преживявания от мрежата. Вътрешен доклад от януари 2020 г. предупреждава, че потребители са напускали социалната мрежа, защото я свързвали с "чувство на изтощение, обезсърчение, стрес и гняв". Много от тях са загубили приятели и са развалили отношенията си с близки - заради конфликти, предизвикани от политически неразбирателства и фалшиви новини.
Предложенията да се поправят тези проблеми, особено по отношение на News Feed-а - новинарският поток на платформата - обаче са отхвърлени от ръководството, защото са очаквали обвинения в пристрастност.
Ползваните алгоритми за намаляване на "нискокачественото" съдържание - включващо жълти и кафяви медии, както и откровена дезинформация - са изключени в този период, сочат различни вътрешни документи.
Консерваторите разпространяват повече дезинформация
Няколко изследвания, включително вътрешни за компанията, сочат че консерваторите и техните симпатизанти са по-склонни да споделят фалшива информация от демократите. Това се потвърждава от изследвания и на други социални платформи.
Това не означава, че демократите не споделят дезинформация - просто не в същата степен. Съответно, ако бъдат налагани неутрални алгоритми, които просто да ограничават фалшивото съдържание, консерваторите ще бъдат по-засегнати от либералите в САЩ. И така от Facebook изглеждат като симпатизанти на едната партия.
А ако постовете са просто хронологични?
Множество потребители искат да получават съдържание, което не е филтрирано от алгоритмите - просто да им излизат постове от страници и приятели в хронологичен ред.
Хората на Зукърбърг са провели подобен експеримент на някои потребители. Това всъщност е довело до повече видяно съдържание, съответно и повече рекламни приходи - добра новина за Facebook.
Според авторите на експеримента обаче причината е, че потребителите са скролвали нервно през своя новинарски поток и така са виждали повече реклами. В добавка, по-малко интересно съдържание намалява шанса да кликнеш и да излезеш от потока. В крайна сметка идеята на експеримента не е приложена.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Прокуратурата погна Лена Бориславова
- На преговорите: ДБ да убеди Борисов да тръгне срещу Пеевски - в ПП скептични
- Кремъл: Доволни сме от критиките на Тръмп срещу атаките на Украйна с US ракети дълбоко в територията на Русия
- От ГЕРБ поканили БСП само на "разговор" за подкрепа – и то другата седмица
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни