Химически анализ на каишки на смартчасовници, произведени от най-големите имена в индустрията като Apple, Samsung, Google и Fitbit, показва наличие на перфлуоро-хексанова киселина (PFHxA). Тази субстанция, част от групата на така наречените „вечни химикали“ (PFAS), е известна с това, че не се разгражда лесно в природата и има данни, че може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Новото проучване е публикувано в списание Environmental Science & Technology Letters на Американското химическо общество (ACS).
Най-рискови са каишките от флуороеластомери – материал, рекламиран като устойчив и комфортен. Концентрацията на PFHxA в тези каишки достига до 16 000 частици на милиард (ppb), което е значително над средните нива, откривани в други потребителски продукти.
Особено тревожно е, че тези аксесоари се носят за продължителни периоди, включително по време на сън или тренировки, когато порите на кожата са отворени заради потене. Според учените до 50% от PFHxA може да премине през кожата, като една трета от тези химикали влизат директно в кръвния поток. Доскоро не се е знаело за тях, тъй като стандартните кръвни тестове не са ги засичали.
Оказва се, че по-скъпите каишки имат по-високи нива на PFAS в сравнение с по-евтините модели - "бюджетните" са често само с 1% от материала, а най-скъпите - с над 85%. Флуороеластомери се откриват в каишки на Apple, Samsung, Google, Fitbit.
Експертите съветват потребителите да търсят каишки, които не съдържат флуороеластомери, и да избягват продукти, рекламирани с подобен материал.
"Следващия път, когато купувате каишка за смарт часовник, обърнете внимание на състава ѝ. Флуороеластомерите може да изглеждат луксозно, но здравето ви е по-ценно", съветва изследователят Алис Уикс, съавтор на проучването.
Според индустрията, флуороеластомерите са с нисък риск, но много изследвания в последните години установяват, че няма достатъчно данни, за да се твърди това със сигурност.
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
- Знаете ли, че прекарвате 153 дни от живота си в това да търсите изгубените си вещи – телефона, ключовете, документите?
- Изследване: изкуството подобрява качеството на живот и помага на психичното здраве
- Българските четвъртокласници с добро представяне в изследване сред 59 държави
- Австралия забрани социалните медии за деца под 16 години
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни