И шефката на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова призова управителя на БНБ Иван Искров да подаде оставка.

"Смятам, че той има моралното задължение да подаде тази оставка. Искров трябва да понесе моралната отговорност, че четвъртата по големина банка изпадна в такова състояние", каза стоянова в сутрешния блок на БНТ.

Преди няколко дни и депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова, която оглави временната анкетна парламентарна комисия за Корпоративна търговска банка (КТБ), призова Искров да си тръгне с достойнство.

Днес в парламента се очаква да бъдат гласувани промени в Закона за банковата несъстоятелност, които ще позволят в КТБ да бъде назначен временен синдик. За това настоя преди седмица премиерът Бойко Борисов с опасението, че има опасност добрите активи на трезора да бъдат разграбени.

"Отмяната на цесиите е една от възможностите, които са в правомощията на временния синдик в КТБ. Затова се предприеха бързите законови промени - за да се въведе една нова фигура - на временния синдик, който да поеме функциите на постоянния синдик от момента на отнемане на лиценза до момента, в който съдът обяви банката в несъстоятелност и назначи нов постоянен синдик", добави шефката на бюджетната комисия.

Според нея временният синдик ще има почти всички права на постоянния, с изключение на това да разпродава имущество.

"Той ще бъде задължен да опазва правата на банката и нейното имущество, може да завежда дела от името на банката, да предявява отменителни искове - но не за цесиите, а за прихващанията", обясни Стоянова.

Тя разясни и защо премиерът Борисов е притеснен.

"Данните от последните три месеца сочат намаляване на активите на КТБ с около 800 млн. лв. Вероятно част от обезпеченията по кредитите ги няма. Но ако временният синдик започне да води отменителните искове, те могат да бъдат върнати", каза Стоянова.