Очертава се нов конфликт Русия–Турция като този от 2015 година, пише руският всекидневник „Независимая газета“ (тогава през ноември турски изтребители свалиха боен самолет на руските ВВС, нарушил въздушното пространство на Турция - б.р.).

Турция засилва позициите си в сирийската провинция Идлиб, чието завръщане очаква Дамаск. Телевизионният канал "Ал Джазира" съобщава за увеличаването на турския контингент в анклава, където последните сили на лоялната на Анкара умерена опозиция са разположени заедно с радикални формации.

Този жест вероятно цели да начертае „червени линии“ за сирийския режим и неговите съюзници. Специалистите виждат рисковете от нова конфронтация между Русия и Турция - подобна на тази, която настъпи през 2015 г. Срещата на върха на Русия, Турция и Иран, проведена в Техеран през миналата седмица, не разреши всички противоречия на "сирийската тройка".

На борда на самолета, когато се връщаше от иранската столица, турският лидер Реджеп Тайип Ердоган заяви пред репортери, че няма да позволи да се разглежда ситуацията с очакването нападение над Идлиб като даденост.

"В Идлиб има членове на умерената опозиция, които бяха доведени от Алепо, Източна Гута", каза Ердоган. "Казахме ясно, че не приемаме никакви операции срещу цивилни лица под претекст за борба срещу "Ал Нусра". Това ще доведе до голяма хуманитарна криза и нов поток бежанци в Турция. Турция не трябва да плаща цената за такава операция. Разбира се, ние подкрепяме премахването на терористични групи в Идлиб, но всяка стъпка, която трябва да се предприеме, трябва да се съобразява с духа на процеса от Астана."

Русия на свой ред настоява за отделяне на бунтовниците от радикалите. В интервю за РИА Новости заместник-ръководителят на руското външно министерство Олег Сиромолотов заяви:

"Като се възползва от факта, че в Идлиб е създадена зона за деескалация, там се е окопала банда терористи, която е укрепила позициите си и започна да предприема атаки срещу цивилното население на Сирия, да извършва удари по базите на руските въоръжени сили. Не можем да не реагираме на такава агресия. Въпреки това е необходимо да се отчете, че в зоната за дескалация в Идлиб също има цивилно население, както и въоръжени опозиционни групи, които не са били замесени в терористични дейности и потенциално биха могли да бъдат включени в процеса на уреждане в Сирия."

Ето и мнението на специалиста:

"Рискът от сблъсък между Русия и Турция като цяло се увеличава, ако Москва, Дамаск и Техеран предприемат по-сериозни действия срещу Идлиб – каза за изданието директорът на Центъра за изследвания на исляма в Института по иновативно развитие Кирил Семьонов. "Но Турция предприе такава стъпка, че да предотврати възможната офанзива на силите на режима и неговите съюзници. Това действие на Анкара можеше да се очаква, тъй като в зоната на деескалация Идлиб са разположени по периметъра 12 турски наблюдателни поста, които в случай на нападение ще се окажат застрашени. За да избегне всякакъв риск за своите войски, Турция, разбира се, усили своето присъствие в Идлиб и това най-малкото ще създаде допълнителни пречки за провеждане на настъпателни операции на силите на сирийския режим. Ако Турция включи и авиацията, превъзходството в небето над Сирия определено ще бъде на нейна страна."

Статията препечатваме от "Фокус".