Председателят на Софийския градски съд (СГС) Алексей Трифонов е подал сигнал във Висшия съдебен съвет за това, че тв журналистката Валя Ахчиева грубо е навлязла в личното му пространство, като го причакала пред дома му и снимала малолетното му дете. Това съобщи news.lex.bg преди днешното заседание на Съдийската колегия на ВСС, която би трябало да се занимае със сигнала.

Случаят е от 4 март 2020 г. Към 7.40 ч. Трифонов излязъл от входа на блока, в който живее, заедно с 8-годишното си дете, което трябвало да заведе на училище. Но бил пресрещнат от журналистката Валя Ахчиева, която го чакала с оператор.

Тя буквално се хвърли към мен, задавайки ми въпроси по текущо дело, с което съм свързан. Детето ми беше шокирано, а камерата на оператора, който придружаваше журналистката, снимаше и него“, разказва Трифонов в сигнала, цитиран от правния сайт.

Нататък той споделя, че реакцията му е била не да слуша въпросите, а да предпази детето си, предвид крехката му възраст и стреса от случващото се.

Аз бях не по-малко изненадан от факта, че журналистката, на която не съм отказвал информация, която на този етап може да бъде предоставена, разполага с домашния ми адрес. Нещо повече – аз съм чакан от нея в много ранен час пред входа на дома си“, посочва още Трифонов, като се пита откъде Валя Ахчиева е научила домашния му адрес и кое ѝ позволява да го търси на него.

Намирам, че като публична личност аз дължа отговори на обществото по различни въпроси и винаги съм се старал да ги давам своевременно. Притеснението на семейството и малолетното ми дете обаче намирам за грубо навлизане в личното ми пространство, на което дори като председател на съд имам право“, казва още Алексей Трифонов.

Делото, за което споменава в сигнала Трифонов, е във връзка с избора му на председател на СГС. Неговият опонент за поста Евгени Георгиев атакува решението на Съдийската колегия пред Върховния административен съд (ВАС).

"Любовта" между Ахчиева и Трифонов - дълга и сложна

Междувременно в сайта euelectionsbulgaria.com излезе публикация на Валя Ахчиева, според която Трифонов, който е роден в руския град Курск през 1972 г., е вписан като български гражданин без законови основания. Около това тече спор още от избирането му за председател на СГС. Според чл. 162 от Закона за съдебната власт, съдия, прокурор или следовател може да бъде човек, притежаващ само българско гражданство.

На база на тези данни Евгени Георгиев и неговият адвокат Александър Кашъмов отправиха редица искания до ВАС, за да бъде изяснен въпросът за гражданството на Трифонов.

На последното засега заседание ВАС определи Министерството на правосъдието да каже дали председателят на Софийския градски съд Алексей Трифонов е български гражданин. Делото ще продължи на 7 април 2020 г.

Днес ВСС, където мнозинството не е като да не демонстрира отявлени симпатии към Трифонов, първо предложи нещо като декларация срещу Ахчиева - че му е нарушила гражданските права. На Драгомир Кояджиков обаче това му се стори недостатъчно и предложи някакъв вид рестрикции срещу журналистката, нищо че тя работи в момента само за чуждестранно издание.

B ĸpaйнa cмeтĸa peшeниeтo нa Cъдийcĸaтa ĸoлeгия e, чe изpaзявa инcтитyциoнaлнaтa cи пoдĸpeпa, тъй ĸaтo в cлyчaя ca нapyшeни личнитe пpaвa нa cъдиятa – пpичaĸвaн e пpeд дoмa мy, пpиcъcтвaлo e мaлĸoтo дeтe. B peшeниeтo ce coчи cъщo, чe въпpeĸи зaвишeния пpaг зa ĸpитиĸи нa xopaтa нa oтгoвopни пoзиции, в cлyчaя „aгpecивният пoдxoд нe мoжe дa бъдe oбocнoвaн c paзĸpивaнe нa инфopмaция oт oбщecтвeн интepec“.